| Minato1 a întrebat:

Ajutati-ma va rog cu o solutie (Un profesionist in calcaloare daca se poate)

In timp ce ma jucam dintr-o data imi apare Blue Screen dar de ce nu inteleg?
Si care ar fi problema dar si solutia?
Multumesc Anticipat

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe viitor noteaza codul care apare in pagina albastra, apoi posteaza-l aici.
Cauze:
- incompatibilitate drivere
- schimba pasta termoconductoare procesor
- se supraincalzeste placa video
- ai nevoie de update la driverul placii video
- ai doi antivirusi
- resursele callculatorului sunt maxim folosite, opreste antivirusul cand te joci si scoate cablu de internet, daca ai un calculator slabut.
- dezinstaleaza ultimul program care l-ai instalat inainte de blue screen
- un virus a alterat continutul unor fisiere.
Verifica tu unde se incadreaza calculatorul tau.
-

5 răspunsuri:
| Tagaso a răspuns:

Blue Screen of Death este un mesaj afișat la întâlnirea unei erori de sistem critice. Ecranele Albastre pot fi cauzate și de drivere incompetent programate, memorie stricată, un Registru corupt sau niște DLL-uri incompatibile.Soluția ar fi update la placa video, curățare de regiștrii, scanare antivirus, test de memorie.DLL FilesFixer e un program bun

| dominyksk a răspuns:

1 la mana, probabil ti-a dat crash jocu, pe windows 7 in general problema cu bluescreen e des intalnita
2 : dai click dreapta pe jocul care te jucai proprietes->compatibilities si bifezi disable dekstop compozition big grin sper sa te ajute

| danteewerr a răspuns:

Dacă tu vei intălni pe TPU un profesionist in ale calculatoarelor, să mă nunti și pe mine! Apoi, incearcă să fugi de din ăștia care numerotează intrebările, sunt oameni greoi in găndire, au o găndire greoaie și de cele mai multe ori ajută un om superficial și aiurea si fără logică! Windows 7 logic și normal, nu are cum să aibă bluescreen! Deci este cea mai mare tămpenie auzită de mine pe acest site, dar nu ar fi asta problema, problema cea mai mare este că tu acum te găndești că windowsul tău este vinovatul. Apoi să te ferești de acele persoane care-ți zic că ubuntu este cel mai bun sistem de operare, iți zic din start că acela este un om care habar nu are să umble pe un pc. Da,așa este, ubuntu este un sistem de operare foarte bun, nu te poți juca pe el, se instalează greu, se incălzește la maxim tot ce ține de componente,și este destul de greoi și in afară de faptul că nu poți face mare lucru pe el,chiar este foarte bun, da, dar este gratis! laughing Mi se rupe mie acum că este gratis! Acel blue Screen iți apare din mai multe cauze, una din acele cauze ar fi că placa ta video se supra incălzește, ori memoria ta ram se supra incălzește, din cauză că joci un joc luat știi tu de unde de pe siteurile alea ști tu care! O altă problemă pentru care ai tu blue screen ar fi de la memoria ram, aceasta este posibil să nu fie așezată cum trebuie in lăcașurile tale! Te puteam ajuta mai mult, chiar iți puteam spune exact cu precizie, dar infomrațiile tale sunt prea puține și nu imi ajută la nimic. Pe viitor incearcă să dai informații de exemplu de cat timp ai instalat windowsul, de care windows este, dacă este din acela pirat, atunci este clară treaba, incearcă să spui cătă memroie ram folosești, invață să pui o intrebare! Baftă, și vezi că treaba cu blue screen este ceva serios, chiar daca o rezolvi tu acum, pe viitor poți avea mari probleme cu pc-ul. Dacă nu ști cum se instează un windows 8 ori un windows 7 original direct de pe Microsoft cu tot cu licență, să ști ca te pot ajuta in aceasta privință! Asta dacă ești un băiat isteț și cooperant și de treabă, dacă te ști un infumurat increzut, prost crescut plin de trufie și bătut in cap, poți să nici să nu te mai bagi in seamă cu mine! Baftă!

| Minato1 explică:

Va Multumesc tuturor pentru raspunsuri happy

| denismerty a răspuns:

Incearca sa iti schimbi pasta termoizolatoare de pe procesor, si in cazul in care ai laptop schimb-o si de pe chipsetul video, acesta problema o intampini din cauza racirii greoaie, verifica sa nu ai astupate nici o gura pentru aerisire, indiferent ce e desktop sau laptop.Verifica daca coolerele tale functioneaza normal si daca nu sunt astupate cu praf, in cazul in care nu functioneaza normal du-te cu el la un service pentru ca e o problema serioasa ce ti_ar putea cauza foarte multe pe viitor!