Întrebare recomandată | DanGaitan a întrebat:

am 16 ani ma pricep la design insa nu stiu sa lucrez in Adobe Photoshop. Tot ce am nevoie e de o foaie si un creion/pix si in 20 min.(depinde ce vreau sa lucrez cateodata imi ia si 2 ore) sunt gata. Multi mi-au recomandat sa exersez si sa incerc si in photoshop, dar familia crede ca e ceva trecator ce trebuie practicat ca hobby. Mie mi se pare dificil si nu ma prea desurc cu mouse-ul. Am vazut tot felul de sait-uri pe care poti pune diverse lucrari de exemplu logo-uri si poti scoate cate 1-3 dolari de la cumparatori si acea lucrare poate fi cumparata la infinit.Intrebarile meele >sunt
- Cum sa evoluez ceea ce stiu sa fac in asa fel sa ies si eu in castig?
-Puteti sa-mi lasati niste link-uri cu tutoriale in Photoshop pentru incepatori?
-Spuneti-mi parerile voastre (imi cer scuze daca gasiti greseli gramaticale)

Răspuns Câştigător
| userul7200 a răspuns:

Degeaba sti sa faci design pe foaie daca nu sti sa faci nimic in PS. E o diferenta imensa. Exista totusi acele programe in care poti desena cu un fel de creion. Dar iti trebuie o tableta sau un telefon (mai recomandat tableta pentru ca e mai mare) si un creion din ala special (ceva de genu: http://www.tomsguide.com/......write.html ). Parerea mea e ca ar trebui sa ramana un fel de hobby. Pentru ca daca vinzi logo-uri sau ce ai spus tu pe foi nimeni nu iti da un cent, degeaba faci tu un logo mai bun pe foaie decat unu care face un logo mai rau ca al tau pe PS, ala ce-l face pe PS o sa ia banii. Dar daca tu chiar vrei si faci design si simti ca te pricepi atunci nu te lasa si exerseaza in fiecare zi, dai clic pe fiecare buton, vezi fiecare ce face. daca te uiti la tutoriale lungi a doua zi vei uita tot ce ai invatat, dar daca descoperi tu singur functiile atunci va fi ok. Daca ai nervi te poti uita si la tutoriale, no problem, dar eu pur si simplu nu am rabdare, eu apas pe fiecare buton pana ce gasesc ce imi trebuie. Bafta :)

| DanGaitan explică (pentru userul7200):

Multumesc pentru raspuns! nu m-am gandit la faza cu tableta happy

| Raphael a răspuns (pentru userul7200):

Eu cred ca poti sti si mama Photoshop-ului, daca nu ai talent, inclinare spre frumos si rabdare... nu faci nimic. Sau faci multe kitsch-uri, gen frunza d-nei. Udrea!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Waw, ai un talent foarte frumos. Cred ca trebuie sa cauti un CD cu expilcatii pentru autocad. Am auzit ca nu multi se pot descurca cu autocadul. Eu cred ca poti safaci multe si cu ajutorul creionului si foi, e pacat sa iti irosesti talentul. Sunt de parere ca nu trebuie sa il lasi ca hobby, deoarece e bine sa muncesti cu placere si sa castigi bani distrandu.te + ca nu ei iti controleaza viata, ei si.au trait.o pe a lor.
PS: Ai putea sa imi trimiti o poza cu un lup desenat de catre tine? Da vrei si poti, bineinteles. Bafta!

| Kyılε a răspuns:

Scuze, nu-s prea avansat in domeniul acesta.

| Jorah a răspuns (pentru Kyılε):

Păi și atunci de ce răspunzi aiurea dacă nu-l ajuți?

| Kyılε a răspuns (pentru Jorah):

Ca pot.