| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Am Allview p5 quad si nu de mult i-am dat update de la 4.1.2 la.4.2.1 si cu acest update mi s-au instalat o groaza de aplicatii nefolositoare (cel putin pentru mine) si am citit pe net ca pot sa-i dau ROOT
1. Ar trebuii sa-i dau root?
2 Care sunt riscuriile acestei `operatiuni`
3 Dupa root pot sa mai dau update la o versiune viitoare?
PSbig grinaca citeste cineva care are p5 quad si a facut root la versiunea de android 4.2.1 va rog sa ma contacta-ti pe Messenger. Id :razvanelugabrielu@yahoo.com (oras: lugoj)
Daca nu lasati-mi aici pasii pe care trebuie sa-i fac

Răspuns Câştigător
| AlexL28 a răspuns:

1. Daca chiar vrei sa stergi acele aplicatii atunci da
2. Nu sunt riscuri, aperatiunea in sine nu face nimic la telefon daca esueaza, dar unele aplicatii il pot bloca daca nu le folosesti cum trebuie, ma refer la cele care folosesc root

3. Poti da

Ca sa stergi aplicatiile dupa ce faci root cauta in playstore root unninstaller si sigur iti va da o aplicatie care sterge aplicatii preinstalate, dar ar trebuie sa instalezi SuperSu dupa ce dai root tot din PlayStore

| razzviy a răspuns (pentru AlexL28):

Am gasit undeva pe net asta http://www.androidro.ro/root-pe-allview-p5-quad-si-allview-p5-mini/ si ma gandeam sa fac ca aici... ii bine daca fac ca aici?

| Jipa95 a răspuns (pentru AlexL28):

Exista riscul de a-i face brick cu root.

| AlexL28 a răspuns (pentru razzviy):

Pare in regula procesul, vezi insa sa urmezi pasii si sa ai driverele instalate in calculator neaparat, iar acolo iti spune sa verifici daca ai aplicatia superuser dupa root, daca o ai inseamna ca procesul a reusit, dar eu iti recomand sa downloadezi aplicatia supersu din playstore, e mult mai buna ca orice alt superuser