| Cerbul47 a întrebat:

am cateva intrebari:
-Ce cooler imi recomandati pentru ryzen 7 3800x pana in 300 lei
-Ce placa video ar fi buna intre rtx 2070 si rx 5700xt
-Care dintre aceste modele https://www.pcgarage.ro/......6-256-bit/ SAU https://www.pcgarage.ro/......6-256-bit/
au temperaturi mai mici
-Care este diferenta dintre aceste placi de baza:
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/aorus-x57 0-elite/ SI https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/x570-a-pro/ SAU alte placi de baza(ma refer de ce este mai ieftina acea MSI fata de celelalte?
Doar din cauza firmei gen Philips sau LG sau este mai slaba?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Placa e mai mult decât suficienta, are un ventilator fizic pe chipset, și răcire decenta pe MOSFETI.
Duce desigur si OC.

Cât despre cooler, nu știu ce te sperie atât de mult o răcire cu apa AIO, mai ales de la CoolerMaster.
Daca era o firma fantomă mai ziceam.
Răcirea pe apa e puțin mai eficienta decât cea pe aer, la același preț.
Acelui AIO ii corespunde un cooler pe aer de peste 350-400 RON.

In martie anul trecut am făcut o răcire custom, pentru prima data, iar întregul sistem a fost 4800 euro, deci am avut ceva emoții.
Am făcut test cu piesele pe masa, a început sa curgă pe la pompa, am redesfacut pompa și am pus-o la loc, nu a mai curs - se pare ca strânsesem puțin cam tare ceva.
De atunci merge sistemul fără probleme, și e încercat la greu de către fratele meu.
La un AIO totul e mult mai sigur și mai simplu, nu ai ce greși.
Am o amica de pe acest site ce și-a făcut pc-ul singura, si și-a montat un Kraken X72. (am ajutat-o cu 2-3 indicații, dar am fost mirat sa vad ca se descurca singura, și nici frica nu ii e. )

Ce as folosi eu pe aer pentru 3800X:
Noctua D15
BeQuiet Dark Rock Pro 4
BeQuiet Dark Rock 4
Eventual
Scythe Mugen 5 revB
Dar doar ultimul se învârte în jurul sumei tale, celelalte, care ar fi fost de preferat, sunt mai scumpe.

La limita ar fi si
beQuiet Shadow Rock 3, dar nu stiu unde l-ai putea gasi in stoc.

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1.
https://www.pcgarage.ro/coolere/cooler-master/masterliquid-lite-240/

2. RTX2070, dar are avantaj doar in unele titluri... in altele sunt la egalitate.
Insa in ideea ca vei face si ceva editare foto sau video (excludem Premiere, care lucreaza cu procesorul), sau programe de modelare, etc, eu as inclina spre nVidia.

3. Gigabyte - mai multe faze (placa asta e gandita pentru 3950X), si probabil calitatea componentelor (condensatori Nichicon).

MSI e oarecum mai dotata in conectori,
insa eu as alege un Gigabyte la orice ora.
(Momentan am AsRock, din 2011, si ma rog de ea sa moara, sa trec si eu in randul lumii-3900X. Se pare ca nu vrea inca.)

| Cerbul47 explică (pentru NLS):

-Scuze am uitat sa specific ca as dori cooler pe aer(mi c-am frica cu apa:/)
-Am gasit una intre cele doua placi de baza tot de la gigabyte:https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/x570-ud/,, este ok?

| Cerbul47 explică (pentru NLS):

Ok am inteles, am vazut ca sunt cv reduceri si m-am gandit sa reduc procesorul la 3700x si sa cresc la un 2070 super, dar nu cred ca mi-ar ramane bani de un cooler, ce parere ai avea de coolerul stock de la amd?(pana mai fac rost de alti bani)

| NLS a răspuns (pentru Cerbul47):

Fara OC va merge perfect, 3700X are TDP mai mic, nu se incalzeste atat de tare.
Multa lume il prefera in locul lui 3800X, pentru ca diferenta de performanta e nesemnificativa - e cu max 3-4% mai putin performant, insa are consum redus, se incalzeste mai putin, la final sistemul per ansamblu va fi mai rece si mai silentios
(mai ales daca nu ai buget de un cooler de top precum Noctua D15, Corsair H150i, sau Kraken X72, care sunt atat puternice, cat si silentioase).

Insa daca obisnuiesti sa joci MMO sau jocuri cu harti imense
(JUST CAUSE 3, ARMA 3, THE WITCHER 3: WILD HUNT, TDU2), fiecare strop de putere al procesorului conteaza, si ar fi de preferat cel mai puternic pe care ti-l permiti.

| Cerbul47 explică (pentru NLS):

Atunci intre ryzen 7 3700x rtx 2070 super sau ryzen 7 3800x/i7 9700k rtx 2070 ai recomanda nr 2?(c-am obisnuiesc)

| NLS a răspuns (pentru Cerbul47):

Varianta 2 cu 3800X, ca pentru 9700K ti-ar trebui un cooler din start, (unul la fel de bun ca si pentru AMD, ca si 9700K e fierbinte).

3800X va merge cu coolerul stock o vreme, atata timp cat pui detaliile pe minim, si nu il fortezi cu orele.

Inceaca sa afisezi temperatura placii video si a procesorului pe ecran, cu Afterburner sau Precision X1 (chiar daca placa video nu va fi de la MSI sau EVGA)

| Cerbul47 explică (pentru NLS):

Te referi la 3700x? 3800x nu are cooler stock.

| Cerbul47 explică (pentru NLS):

A ok acum am vazut ca are, am crezut ca nu il suporta

| Cerbul47 explică (pentru NLS):

Daca te referi la varianta cu rtx 2070 nu cu rtx 2070 super as avea bani pentru cooler.

| NLS a răspuns (pentru Cerbul47):

Placa e mai mult decât suficienta, are un ventilator fizic pe chipset, și răcire decenta pe MOSFETI.
Duce desigur si OC.

Cât despre cooler, nu știu ce te sperie atât de mult o răcire cu apa AIO, mai ales de la CoolerMaster.
Daca era o firma fantomă mai ziceam.
Răcirea pe apa e puțin mai eficienta decât cea pe aer, la același preț.
Acelui AIO ii corespunde un cooler pe aer de peste 350-400 RON.

In martie anul trecut am făcut o răcire custom, pentru prima data, iar întregul sistem a fost 4800 euro, deci am avut ceva emoții.
Am făcut test cu piesele pe masa, a început sa curgă pe la pompa, am redesfacut pompa și am pus-o la loc, nu a mai curs - se pare ca strânsesem puțin cam tare ceva.
De atunci merge sistemul fără probleme, și e încercat la greu de către fratele meu.
La un AIO totul e mult mai sigur și mai simplu, nu ai ce greși.
Am o amica de pe acest site ce și-a făcut pc-ul singura, si și-a montat un Kraken X72. (am ajutat-o cu 2-3 indicații, dar am fost mirat sa vad ca se descurca singura, și nici frica nu ii e. )

Ce as folosi eu pe aer pentru 3800X:
Noctua D15
BeQuiet Dark Rock Pro 4
BeQuiet Dark Rock 4
Eventual
Scythe Mugen 5 revB
Dar doar ultimul se învârte în jurul sumei tale, celelalte, care ar fi fost de preferat, sunt mai scumpe.

La limita ar fi si
beQuiet Shadow Rock 3, dar nu stiu unde l-ai putea gasi in stoc.