| gabriel2004o a întrebat:

Am dat update la unele driver-e la GPU(e un rapan de Intel HD) iar dupa instalare au dispărut 500mb ram(nu mai sunt utilizabili) iar de la 512 VRAM(cat avea inainte) a scăzut la 64MB. Imi puteți spune ce se întâmplă?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Memoriile nu au disparut din calculator, doar nu sunt "vazute" cu programul cu care te-ai uitat. happy
In calculator, o parte din memoria RAM este folosita pentru lucrul intern cu procesorul (CPU), iar alte parti sunt separate prin programe speciale, pentru "lucru" dedicat (cum este video). La aceste parti rezervate nu mai au acces multe alte programe, iar la interogare vei "vedea" doar partea ne-separata.

Asemanator se intampla si cu memoria video, unde partea din memorie care "se vede" e ceea lasata pentru functionarea altor programe (mai simple si mai putin pretentioase la marimea memoriei).

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Ne poți spune unde ai văzut schimbarea asta? Sysinfo? Task Manager? Alte programe externe?

Singurul lucru la care mă pot gândi e ca s-a schimbat modul în care placa video folosește memoria grafică (care aparent nu e dedicată), dar nu cred că am mai văzut așa ceva până acum și nici nu sunt sigur dacă e posibil.

Sigur ai instalat ceea ce trebuie? Încearcă să descarci de pe site oficial ultimul driver recomandat.

| Andresso a răspuns:

Probabil ai instalat alte drivere, nu cele de la gpu-ul tau