| Nycku1999 a întrebat:

Am de gand sa-mi cumpar un PC nou cat de curand si la placa de baza scrie ca am placa video integrata dar eu pot sa pun o placa video dedicata? Daca da, cum fac sa o pot folosi pe cea dedicata?

Răspuns Câştigător
| manelgucci a răspuns:

Normal,dar placa video dedicata trebuie sa fie compatibila cu acelasi slot pci express

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Simplu.
Mergi într-un service autorizat și le spui tehnicienilor de acolo că dorești un upgrade la o placă video dedicată. Primul lucru de care trebuie să dispui pentru asta este de cel puțin 300 ron, deoarece prețul plăcilor video dedicate pleacă de la 300 ron și poate ajunge și la 10.000 ron(cele profesionale de ultimă generație), și desigur să știi ce placă de bază ai la Pc, deoarece de asta depinde ce placă video va veni montată în slotul dedicat acesteia, și de asemenea dacă se poate monta o placă video dedicată. Sunt modele de plăci de bază, mai ales cele mini ITX sau cele cu procesoare lipite pe placa de bază ce NU au slot pentru palca video, dar în schimb poți pune una pe pci, dar cele pe pci sunt foarte greu de găsit, nu sunt performante și sunt foarte scumpe=>mai bine folosești integrata.Succes