| Deyu_Andrei_1996 a întrebat:

Am decis sa imi schimb cooler-ul procesorului deoarece a inceput sa se incalzeasca foarte mult. Pe langa asta vreau sa imi iau si doua ventilatoare pentru carcasa. Mi-am ales cooler-ul si cele doua ventilatoare insa nu stiu unde trebuie conectate ventilatoarele, am placa de baza ASUS F2A55-M LK2.
Dau funda celui care ma lamureste big grin

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Coolerul trebuie sa fie compatibil cu tipul tau de socket. Ventilatoarele de carcasa sunt majoritatea asa: http://www.okazii.ro/ventilator-carcase-racire-pc-nou-a179340756
Si n-ai cum gresi.
Altele sunt cu prindere pe placa de baza dar au in asa mod facuta mufa incat nu poti gresi. Numai coolerul de la procesor sa tii minte unde trebuie cuplat. Curaj!

| Deyu_Andrei_1996 explică (pentru Salontanul):

Coolerul e compatibil cu socketul placii de baza, doar am vrut sa mă asigur ca toate o sa fie ok, mersi!

6 răspunsuri:
| Rommeo a răspuns:

Dar tu pasta la procesor ai mai schimbat-o? Ca poti sa-i pui tu 10 cooler-uri daca pasta este dusa.

| Deyu_Andrei_1996 explică (pentru Rommeo):

Nu, nu am schimbat-o deoarece nu am avut, nu schimb coolerul doar pentru ca mi se incalzea procesorul, o fac pentru ca vreau sa scap de zgomotul coolerului stock, si pentru a avea un flux de aer cat mai bun!

| STT921 a răspuns:

Ventilatoarele le conectezi la pinii de pe placa de baza. Te uiti pe pagina de unde le-ai cumparat ce tip de alimentare au (3 sau 6 pini) si cam atat.

| Deyu_Andrei_1996 explică (pentru STT921):

Pai le pot conecta la orice pini de pe placa? pentru ca am in mai multe locuri

| STT921 a răspuns (pentru Deyu_Andrei_1996):

Le poti conecta la orice pini, numai sa fie cate 3 sau 4, cat cer ventilatoarele.