| TheBeSt2131 a întrebat:

Salut Tpu.Am facut o mare greseala si acum nu stiu cum sa o rezolv..Am Vrut sa deschid un fisier, si imi cerea cu ce program sa deschid si eu am ales o prostie.si acum toate programele si fisierele se deschid cu acel program sau ca acel program(nu stiu sigur sa explic).Cum pot remedia problema?

1 răspuns:
| BigBadSheep a răspuns:

Selectează fişierul respectiv, fă click dreapta pe el şi alege Open With... iar apoi alegi aplicaţia pe care o doreşti.
Sau dacă nu mergi în proprietăţile fişierului selectat anterior iar la vocea Open With (Deschide cu...) scrie programul cu care se deschide la momentul actual. Fă click pe Change (Schimbă) - adică butonul acela din dreapta pe aceeaşi linie şi alege programul implicit.
Sau deschide programul, mergi în opţiunile programului şi setează-l ca program implicit pentru acel tip de fişiere.