| RobertEnciu a întrebat:

Am instalat windows 7 si nu am niciun driver bagat,chestia este ca nu pot sa accesez internetul nici prin lan nici prin wifi, nu merg porturile usb iar cd/dvd rom nu am, ce as putea face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai laptop mai nou fabricat dupa apariitia lui Windows 10, nu va merge, e marketing. Eu am incercat ca si tine, sa instalez Win7, poti lua driverele cu Driver Booster, varianta spusa mai jos cu stick-ul. Dar nu ai porturi usb. Instaleaza la loc Win10, pastreaza o partitie in care pui driverele, Driver Booster, si tot ce-ti trebuie, apoi cand instalezi Win7 NU formatezi acea partitie. Si le instalezi de acolo.

| RobertEnciu explică (pentru anonim_4396):

Si cum as putea instala din nou win 10 daca eu nu pot introduc nimic in laptop?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertEnciu):

NU trebuie sa ai windows-ul pornit cand bagi un stick de win10 bootabil. Trebuie facut cu Rufus sa fie bootabil, porturile vor merge inainte de boot, trebuie sa intri in bios rapid si sa schimbi ordinea de boot astfel sa porneasca de pe stick. Win10 va lua net si va instala driverele.

| RobertEnciu explică (pentru anonim_4396):

Deci zici tu ca porturile usb vor functiona daca intru in bios si instalez win10 de pe stick?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Duci HDD-ul la cineva, il pui ca al 2-lea HDD si descarci doar driverul placii de retea. Il duci inapoi la PC-ul tau si instalezi placa de retea. Instalezi Adobe Flash PLayer si apoi cauti driverele pe net: https://www.driverscloud.com/en/features Apesi pe Acces/Install/ se descarca un fisier, il instalezi si-i dai Start the detection. Apoi cauti dreiverele in My Drivers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca l-ai instalat cu un stick? Daca ai un device nou, incearca cu windows 10. Daca ai un device mai vechi, incearca cu un windows 7 dar combatibil. In mod normal, doar driverele de placa de baza, video sau sunet nu se instaleaza odata cu windowsul. Daca spui ca nu-ti merg port-urile usb inseamna ca pc-ul tau nu e compatibil cu windowsul sau windowsul este unul prost.

| RobertEnciu explică (pentru anonim_4396):

Am laptop, am avut windows 10 si acum am instalat windows 7 peste el descarcat de pe net

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertEnciu):

E clar atunci. Revino la windows 10. Dupa ce te vei "adapta" cu el iti va fi mult mai usor si vei fi chiar foarte multumit de noul sistem de operare a celor de la Microsoft.

| tpuuser999 a răspuns:

Descarci driverul de retea pe telefon si il conectezi la calculator. Din cate stiu eu, un port USB este garantat sa functioneze intotdeauna (de exemplu, presupun ca ai instalat Windows 7 de pe USB, si daca s-a instalat cu succes inseamna ca portul respectiv e functional).