| MoarteadeCatifea a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Este problema cu calculatorul. Cand il deschid dupa 2 secunde se aude de vreo 5 ori un sunet. Si dupa apare cu "imaginea" inainte de starting windows dar nu mai dispare imaginea ca normal disparea si dupa aparea starting windows. Eu sunt acum pe laptop doar ca e mai lejer pe calculator. Sper sa ma ajutati. Dau FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| On3 a răspuns:

Daca se aud 5 bipuri scurte inseamna ca placa de baza nu functioneaza bine si nu mai ai ce sa ii face decat sa o schimbi.

4 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Spune-ne te rog configuratia ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculatorul nu scoate beep-uri din cauza procesorului sau a placi video, ci doar din cauza memoriei RAM.

Deschide-l si identifica memoria RAM. Daca ai mai multe placute de memorie, foloseste-le pe rand, cate una. Adica, opresti calculatorul, scoti toate placutele de RAM, pui una in primul slot de langa procesor si apoi pornesti calculatorul. Repeta cu fiecare si vezi ce se intampla.

Daca ai doar o placuta de RAM, problema e mai grava, pentru ca vei avea nevoie de o a doua pentru teste. Totusi, si asa, scoate placuta si apoi pune-o la loc asigurandu-te ca face contact.

Ai grija ca intra intr-o singura pozitie, nu le forta!

| emilitalia a răspuns:

Ai umblat cumva in el? Daca ai 5 bipuri scurte incearca si scoate si baga placa video sa vezi ce se intampla.

| emilitalia a răspuns:

Normal la 5 bipuri ori initializarea CPU a esuat ori placa de baza sau CPU trebuie schimbate. Eu am intalnit acelasi nr de bipuri si din video sau contacte aiurea. Cred ca asa cum se schimba timpurile se schimb chiar si calculatorul laughing