| FuFuVercetti a întrebat:

am nevoie de un sfat am gasit pe net un anunt legat de un laptop 770 lei si are urmatoarea descriere : Laptop Notebook Acer Chromebook 11.6" C710-2847, Procesor Intel Celeron 847 1. 10GHz, 2GB, 320GB, Chrome OS Import USA

Laptop Acer Chromebook C710-2847 11.6 Inch Nou Neutilizat Adus din USA. Denumire: Notebook / Laptop Acer Chromebook 11.6" C710-2847, Procesor Intel® Celeron® 847 1. 10GHz, 2GB, 320GB, Chrome OS Tip Notebook Platforma Chromebook C710 Categorie Home Display Diagonala 11.6 inch Rezolutie 1366 x 768 pixeli Format WXGA Iluminare LED Backlight Procesor Producator Intel Nume Intel® Celeron® Processor 847 (2M Cache, 1.10 GHz) Familie Celeron Model 847 Numar nuclee 2 Frecventa 1, 1 GHz Cache L3 2048 KB Tehnologie 32 nm Procesor grafic integrat HD Memorie Capacitate 2 GB Tip memorie DDR3 Stocare Capacitate 320 GB Viteza 5400 rpm Interfata SATA Placa Video Producator chipset Intel Seria GMA Model HD Placa video Integrata Sunet Microfon incorporat Da Altele Stereo Speaker Conectivitate Wireless 802.11 a/b/g/n Porturi USB 2.0 3 RJ-45 1 HDMI 1 VGA 1 Iesire audio 1 Baterie Tip Li-ion Numar celule 4 Autonomie maxima 3.5 ore Dimensiuni Fizice Greutate 1.48 kg Software Sistem de operare Chrome Securitate Kensington lock Da Modul TPM Da Multimedia Camera web Da Cititor carduri Da Tastatura Google Chrome Keyboard, am inteles ca e Acer, dar de calitate buna? Nu prea le am eu cu domeniul IT... deci o parere ceva?

Răspuns Câştigător
| nemesis1000 a răspuns:

Din descriere, reiese ca foloseste un sistem de operare Chrome os, adica nu windows(se poate pune si windows daca gasti driverele ). Ecranul este cam micut pentru un laptop, dar este ok.Nu il poti utiliza in jocuri, nu are placa video dedicata, procesorul este varza, memorie ram mica, hdd 320gb acceptabil. NU-L RECOMAND! Bafta.

| FuFuVercetti explică (pentru nemesis1000):

Si despre calitatea acestui laptop Asus ce parere ai?

Laptop Asus X55A-SO181D Dual Core 2020M 500GB 4GB HDMI
Capacitate HDD: 500GB
Procesor: Intel Pentium Dual Core
Model si Platforma procesor: Ivy Bridge Intel Pentum 2020M
Chipset video: Intel HD Graphics
Frecventa procesor (GHz): 2.4
Tip unitate stocare: HDD
Memorie video ram: Integrata
Rezolutie optima: 1366 x 768
Viteza de rotatie (rpm): 5400 RPM

Si un laptop las folosi pentru un site de socializare pentru navigare mai bine zis, pentru un cs daca se poate, si pentru proiecte powerpoint word etc. Ce zici? Sincer nu vreau un laptop care sa se incinga si sa mi se blocheze si alte chestii... Daca ai cumva alte recomandari poti sa imi zici... Eu as vrea sa imi iau un laptop acceptabil nici performanta vai de mine, da nici praf intelegi? bunicel sa fie si fara probleme. happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e chiar cine stie ce dar e bunicel (daca iti plac jocurile. acum cam toate iti cer minim GeForce, 2 ram si dual core 2 Ghz) dar asa pentru navigat pe net este perfect.

nucleu- procesor
dual core- cu 2 procesoare

Ai foarte mare grija sa nu fie o chestie la mijloc
Unul ca cel descris de tine... minim 12 milioane.

Sper ca te-am ajutat, Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

12 milioane dar cu asa procesor... e bun pretul

| 111111111111111111111111111111111211111111111111 a răspuns:

Sall laptopul e bunicel ai in designed bun...
Depidne in ce vrei sa-l folosesti.
In jocuri nu o sa duca mare lucru avand in vedere ca frecventa la procesor de 1.1 ghz
Iar placa video este integrata nu are nici un mb dedicat
2 Gb ram ii bun pentru a rula cum trebuie windows 7
cred ca cu laptopul acesta poti sa navighezi pe net, filme, muzica, si jocuri unele funda?

| nemesis1000 a răspuns:

Pentru orice laptop iti trebuie minim 4gb ram, hdd 500gb, un i3, 1gb dedicat video, ecran 15"6, ca sa poti juca cat de cat jocuri, sa vezi filme 1080p, office, internet-in browser sa deschizi mai multe pagini o data, sa folosesti in acelasi timp 2, 3 aplicatii...si un windows pe 64 biti.Bafta