| DangerG a întrebat:

Am o mica problema cu memoria RAM. Pana acum am avut 1GB RAM din 2 placute de cate 512 RAM 400MHz fiecare.Acum mi-am mai luat o placuta de ram ce are doar ea 1GB. Asta e placuta: http://www.emag.ro/......2XJMBBBM/. Problema mea e urmatoarea: Dupa cum vedeti placuta noua e tot de 400MHz numai ca dupa ce am bagat-o memoria RAM imi merge la 333MHz desi toate placutele au 400MHz. Care este problema si cum pot sa o rezolv? Stiu ca trebuie umblat prin BIOS dar decat sa caut si sa fac ceva gresit prin BIOS mai bine astept niste sfaturi si pasi pe care sa-i urmez.

Răspuns Câştigător
| pcmhz a răspuns:

Poţi încerca în BIOS la setările (memory clocks sau depinde cum le-au trecut producătorii) pentru memorii să le treci pe ambele manual la DDR 400 dar fiind vorba de standardul DDR, memoriile respective sunt recunoscute ca fiind foarte năzuroase când le împerechezi cu alte module.

Plăci de bază cu DDR nu am testat fiind prea vechi, te poţi inspira unde să modifici în BIOS de aici
http://www.pcmhz.com/......s2h-review

1 răspuns:
| pozeanimate a răspuns:

Placa de baza iubeste toata placutele ram de la ceiasi firma si cu aceiasi frecventa si cu aceiasi marime
din ce am mai citit eu, nu ai ce sa-i faci.doar sa mai iai o a 2-a placuta de 1 gb fix ca prima, dar posibil aici joaca rolul de dual chanel.nu stiu ce sa zic