| SeriousBomb a întrebat:

Salut.TPU am o problema..azi am cumparat o placa video sapphire ati radeon hd 3650 512mb pe AGP.
Placa mea de baza are slot de agp...dar nu stiu dar placa video nu se infige in placa de baza... adica ma refer ca e prea mic slotul sau ceva de genul
>P.S---o fi din cauza ca am o placa video integrata pe placa de baza...Va rog ajutati-ma

5 răspunsuri:
| Blagandrey a răspuns:

Salut ce ai luat tu s-ar putea sa fie placa video ddr3 si tu ai slot pentru ddr2 si nu se potrivesc. Te duci si inapoiezi placa daca se mai poate, sau eventual gasesti unu care e dispus sa schimbe o placa video cu a ta. Bafta.

| RoccoSuasito a răspuns (pentru Blagandrey):

Nu conteaza ce memorie are placa video la ea conteaza doar slotul. Chestia cu ddr2 sau ddr3 este la placutele RAM.

| RoccoSuasito a răspuns:

Salut. Daca sti sigur ca placa video este agp si placa de baza are tot slot agp, trebuie sa mearga. Nu conteaza daca ai si placa video integrata pe placa de baza, aia e doar un simplu chip nu are legatura cu slotul agp. Incearca sa bagi cu grija placa video, partea placii pe care e ventilatorul sau radiatorul trebuie sa fie in jos cand o bagi. Probabil iti e greu din cauza partii de metal a placii video unde sunt conectorii dvi care se loveste de partea din spate a carcasei si ai impresia ca nu intra placa video. Incearca cu grija si mai verifica odata daca ambele au agp.

| SeriousBomb explică (pentru RoccoSuasito):

Mersi oricum pentru ajutor..am reusit sa infig placa in slot.dar am o problema...
in cutia placii video sunt niste cabluri, sti cumva ce pot face cu ele.
Am gasit in pc-ul meu cabluri asemanatoare care erau conectate la ceva.
astea sunt de rezerva?

| RoccoSuasito a răspuns (pentru SeriousBomb):

Placa e Sapphire? Cred ca ai acolo doua cabluri. Unul este cablul de alimentare tip molex. Asta trebuie sa il conectezi de la placa video la sursa. Celalalt este un cablu RGB care se conecteaza la TV.