| Monster08 a întrebat:

am o problema cu calculatorul mi se restarteaza intr-una, si inainte sa se restarteze arata ceva albastru se aude un sunet ciudat si gata.Problema a aparut dupa ce am avut o pana de curent, la pana aia mi s-a ars si placa video.

Răspuns Câştigător
| xBro a răspuns:

Se supraincalzeste procesorul, este foarte cald afara, poate tu numai l-ai curatat de praf, insa cred ca numai este coolerul bun, incearca sa nu te mai joci jocuri cu cerinte mari fiidnca vara ca este foarte cald si caldura + gandirea procesorul in joc poate duce la arderea placii de baza, incearca sa duci pc-ul unde este mai frig prin camera la tine, sau pune-i un ventilator sa bata numai spre el, BAFTA!

Si apropo scoate-i si capacele laterale sa aiba o aerisire cat mai buna!

4 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Probabil s-au mai ars niste alte piese pe placa de baza sau au aparut bad-uri pe hard disk! Aia cu albastru este de la BSoD, iar sunetul este de la hard disk (se inchide automat dupa ce termina se scris dump file-ul).
Cauta pe net niste programe pentru citirea log-urilor de la BSoD ca poate gasesti si motivul.

| K0sti a răspuns:

Sursa sau HDD-ul! Vedeti de ce e bun un UPS! Dar nimeni nu-si ia, in schimb va plangeti ca vi se strica calculatorul de la caderile de tensiune! Asta e!

| Leatherleader a răspuns:

Schimbati windowsul si daca problema persista mergi cu el la un service!

| IonutzWoW a răspuns:

Ai probleme cu hard-ul. Cel mai bine este sa te duci la un service si sa il verifice.