| ONXJoker a întrebat:

am o problema la laptop. Mi se blocheaza tastatura si joystikul. Daca misc de el (laptop) se blocheaza si daca apas pe butonul de power si dau un restart se deblocheaza. Faza asta se tot repeta de cateva ori.
Stiti cumva ce are si ce ar trebui sa fac (fara sa merg la un centru de reparatii)?
(am reinstalat windows-ul deci nu e de la virusi sau alte minuni) FUNDA!

12 răspunsuri:
| vatco a răspuns:

Probabil este hdd-ul.

| tomthecat a răspuns:

Dacă ai instalat recent sistemul de operare şi acesta totuşi se mişcă greu, e posibil ca hard-discul să fie uzat şi din această cauză, Windows-ul se instalează cu erori, laptopul în aparenţă "funcţionează" dar vezi şi tu cum funcţionează...

Întrebări :
1. HDD e cumva pe IDE (o vechitură)?
2. CÂND ai instalat sistemul de operare?!?

| ONXJoker explică:

Mai, nu cred ca HDD e pe IDE. Nu prea stiu ce e aia IDE dar din paranteza am dedus faptul ca nu cred ca e pe o vechitura. Laptopul este un HP Pavilion dv9000.
Windows-ul l-am instalat cam dupa 2-3 saptamani dupa ce ai inceput scoala. Si inainte de reinstal aveam aceas problema. Inainte avea Windows 7 64bit acum i-am pus de 32, sa fie asta dar nu cred?

| tomthecat a răspuns (pentru ONXJoker):

HP Pavilion dv9000 are HDD pe SATA şi e un laptop bunicel chiar dacă e destul de depăşit. Dacă nu ţii date multe în laptop, îţi recomand să-ţi cumperi un SSD ieftin (245 RON) şi bun pe care va "zburda" sistemul de operare. Foarte bine că ai instalat W7-32 bit, nu-ţi recomand W7-64 bit la acest laptop, mai ales că memoria RAM maximă suportată este de numai 2GB (2048MB) DDR2. Un SSD de 60GB ca cel de mai jos, va putea fi instalat foarte uşor în laptopul tău dar nu uita că se merită să-l cumperi doar dacă nu ţii date multe în laptop :

http://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/60gb-sata-iii-25-inch-v300-ssdnow/

P.S.1 Ce memorie RAM ai instalată în laptopul tău?!?
P.S.2 Am impresia că laptopul tău permite instalarea a două HDD SATA simultan sau 1 SSD SATA + 1 HDD SATA ceea ce nu-i rău deloc...

| ONXJoker explică (pentru tomthecat):

4 GB RAM, dual core 2, hdd 250 sau 300, nvdia 512 mb

| tomthecat a răspuns (pentru ONXJoker):

CUM zici că ai instalat 4 GB memorie RAM din moment ce placa de bază a acestui laptop HP Pavilion DV9000T suportă MAXIMUM 2GB MEMORIE RAM?!? Poate ai instalat FIZIC două memorii de 2048MB (adică 4096MB în total) dar asta nu înseamnă că laptopul tău recunoaşte mai mult de 2048MB (2GB) cel puţin aşa scrie în specificaţiile tehnice :

http://www.cnet.com/......64897.html

MEMORY :

RAM 2.0 GB ( 2 x 1 GB )
Max RAM Supported 2.0 GB
Technology DDR2 SDRAM
Speed 667.0 MHz / PC2-5300
Form Factor SO DIMM 200-pin
Slots Qty 2
Empty Slots 0.0

Recomandări interesante cu privire la faptul că degeaba instalezi 4GB în acest laptop, poţi vedea aici :

http://h30434.www3.hp.com/......td-p/44887

f your motherboard only supports 2GB, then putting 2 2GB modules in will result in problems.
First, if you are running a 32 bit OS, it will only be able to access a little over 3GB.
Next, nearly every application/program available today is written to use only 2GB of RAM.

Going from 1GB to 2 GB of RAM will yield a significant performance increase.
Going form 2 GB to 4GB of RAM will result in a much, much smaller perfromance increase.

CONCLUZIE (exact ce cred şi eu) :

If your motherboard supports on 2GB of RAM, then install *ONLY* 2GB.

În concluzie, în opinia mea, acest laptop suportă bine sistemul de operare XP Professional Service Pack 3 - 32 biţi sau eventual, Windows 7 (diverse versiuni) 32 biţi.

| ONXJoker explică (pentru tomthecat):

Ba omule eu n-am cerut specificatii de ram hdd. Nu am instalat nici un ram. Eu am zis ca la acest laptop daca misc de el se blocheaza tastatura si pad-ul ala mouse-ul acela de la laptop si nu mai pot sa fac nimic si trebuie sa il restartez. Ce trebuie sa fac? Atat nu rami nu hdd unde ati ajuns oameni buni?

| tomthecat a răspuns (pentru ONXJoker):

SCHIMBĂ HARD-DISCUL care sigur e defect! Asta ţi-am sugerat în răspunsul meu din 31 oct. 2013, ora 00.10 când ţi-am zis că n-ar fi rău ca în locul HDD să instalezi un SSD de 60GB (doar dacă nu te interesează datele) care costă 245 RON (uită-te mai sus, ţi-am instalat link).

Mai citeşte încă o dată cu atenţie, recomandarea mea de mai sus...

| ONXJoker explică (pentru tomthecat):

Dar nu inteleg cum poate HDD sa imi afecteze tastatura?

| tomthecat a răspuns (pentru ONXJoker):

Îţi explic imediat... Eu cred că la tine NU e defectă tastatura ci sistemul de operare care se instalează cu eroare din cauză că ai hard disk-ul uzat. HDD-ul nu afectează tastatura ci SISTEMUL DE OPERARE şi dacă sistemul nu funcţionează corect ţi se vor bloca comenzile când vei apăsa pe taste, când vei mişca mouse-ul, când vei utiliza joystick-ul, etc. Aceasta e opinia mea dar evident că e greu să repar un laptop prin TPU fără să-l văd cu ochii mei, cred că eşti de acord cu mine.

| ONXJoker explică (pentru tomthecat):

Daca as sterge toate partitiile HDD-ului si as face o singura partitie din cate stiu eu asa "resetezi" HDD. Crezi ca as mai avea problema asta?

| tomthecat a răspuns (pentru ONXJoker):

Nu e bine să ai o singură partiţie în HDD ci îţi recomand două adică partiţia activă C: şi partiţia pasivă D: pentru că astfel ai SEPARAŢIE TOTALĂ între sistemul de operare şi date. Dacă îţi crapă vreodată sistemul de operare, datele nu sunt afectate în niciun fel, fiind salvate în D: (nu salva niciodată datele pe desktop, nici în My Documents, My Pictures, My Music, pentru că aceste foldere fac parte tot din partiţia activă C:

HDD nu se "resetează" ci se FORMATEAZĂ (dacă nu se formatează 100% înseamnă că e defect şi poţi să-l arunci la gunoi).

După formatarea partiţiei active C: şi reinstalarea sistemului de operare, îţi vor funcţiona perfect tastatura şi restul...