| RandomRandomRandomPerson a întrebat:

am o probleme... imi apar reclame pe toate site-urile si nu stiu cum sa scap de ele, mi sa mai intamplat si am sters extensiile, dar de data asta nu pot, am ceva Media Player si nu ma lasa sa il sterg, funda cine ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Deci ai un addware în calculator.
Sunt două metode de a scăpa de chestia asta enervantă.
Manuală
Fă fișierel și folderele ascune vizibile precum și extensiile fșierelor vizibile din folders options.
Apoi vezi pe desktop să nu ai ceva fișier cu exe.
Verifica în taskmanager ce p[rocese rulează. Daca vezi altele de cât cele de sistem si antivirusul, opreștele folosind Kill process sau terminate proces, precum și din run/msconfig
și vezi și acolo sa nu fie ceva drăcușori cu autorun. Daca vezi ceva neregulă cum ar fi nme ce au extensia.exe, dezactivează-le, oprestele serviciile ce rulează și appi navigând la locația unde sunt șterge-le; de exemplu windows/system32/virus.exe
Metoda software
Destinata celor ce sint obișnuiți sa primeasca totul pe tavă fară să îsi bata capul(că le scoate fum creierul), cum îs 70% din userii români de calculatoare, din păcate și anume:
Se ia Kaspersky rescue disk de aici:
http://rescuedisk.kaspersky-labs.com/rescuedisk/updatable/kav_rescue_10.iso
Se scrie antivirusul pe un cd
Se butează cu cd-ul ca și cum ai buta cu Windows-ul
Se scanaeaza sistemul de drăcușori
Dup ce operația a luat sfârșit se repornește sistemul și între timp se scoate cd-ul
Daca totul a mers bine(de rgulă merge bine) sistemul ar trebui sa fie devirusat.
Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

De asemenea ca să previi astfel de chestii daca folosești google chrome instaleaza asta:
https://chrome.google.com/......cddilifddb
și daca folosești firefox folosește addon-ul ăsta:
https://adblockplus.org/en/firefox
e normal ca după instalarea acestor addon-uri browserele să se deschidă mai greuț, că durează până add-onul caută site-urile.Dar nu e o tragedie.Succes

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

DAca ai firefox/chrome, instaleaza un adblock.

| PragaBoy a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel, dar eu foloseam Chrome si am scos o extensie AdBlocker. o gasesti in chrome market cred.

| RandomRandomRandomPerson explică:

Chiar a functionat... mersi...