| TomaKa1900 a întrebat:

Am primit de curand un Amplificator Harman/Kardon si mi-e frica daca il conectez la pc se arde pc/aplificator (de unde as putea lua cablu pentru al conecta?)
Daca as conecta o boxa de la combina s-ar arde ceva?

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu are cum sa se arda decat daca instalatia e stricata. Iti trebuie un cablu rca-jack http://www.conectica.ro/images/CCA-458M.jpg (il pui cu jack in pc si rca-urile le pui in input la amplificator). Din amplificator legi boxele tot prin rca sau cum vrei. Si cam atat.

| TomaKa1900 explică (pentru CM7YRE):

Am boxe pe fir si pe 3, 5; cum fac sa le pun pe amandoua?

| simpluone a răspuns (pentru TomaKa1900):

Adica Jack 3, 5mm? Vezi ca boxele cu jack sunt cu amplificare! Spune-mi modelul de la Harman/Kardon sa vedem ce gasim pe net despre

| TomaKa1900 explică (pentru simpluone):

Harman Kardon AVR 10, si da, pe Jack 3, 5mm( boxe 2.1) si mai am de la combina fara Jack-uri (fire negru-rosu)
Cum pot sa le pun pe toate in amplificator?
Ca sa ne intelegem mai bine, poti sa dai add: toma_tecsan

| simpluone a răspuns (pentru TomaKa1900):

Bun amplificator. Sa-l stapanesti sanatos. Poti conecta boxele de la combina pe front left and rigt, ai girja nu da amplificatorul la maxim ca exista un risc ridicat sa arzi difuzoarele. Vezi ce scrie pe difuzoarele de la combina insa le poti conecta si asculta la un volum mai mult decat acceptabil. Pentru cele cu jack am nevoie de marka lor..desi dupa cum banuiesc sunt inutile deoarece nu sunt destul de puternice. O sa le faci scrum la primele utilizari. Boxele de la combina se monteaza usor la amplificator. Respecta culoarea firului cu cea a bornei. Poti conecta amplificatorul la pc prin cablu stereo jack 3.5-rca iesi din placa pc-ului prin LINE OUT ...sau daca nu are poti si prin speakers insa ti volumul moderat, si intri in amplificator prin CD input sau TV/AUX ...bornele din stanga jos cum te uiti la spatele amplificatorului. Cand le dai drumul prima oara verifica volumele la toate sa fie minime, si apoi treptat dai mai tare. Succes

| TomaKa1900 explică (pentru simpluone):

Amplificatorul am uita sa spun ca suporta minim 240W si boxele abia 120W, iar Tata zice ca le-as arde imediat, cum ii pot explica ca nu prea are cum decat la maxim laughing

| simpluone a răspuns (pentru TomaKa1900):

Amplificatorul tau este de 35W/8 Ohm RMS. Fa un download la un manual si ai sa vezi. Insa boxele tale de la combina sunt de obicei de un 15W RMS. Cat despre ceea ce s-une tatal tau, ar trebui sa-l asculti. Cum ti-am spus exista un risc mare sa prajesti si boxele de la combina.

| simpluone a răspuns:

Incearca sa ti volumul pc-ului la mediu pentru a nu ataca cu un semnal puternic amplificatorul. Nu cred ca poti sa o arzi insa ar fi pacat sa nu profiti de calitatea amplificatorului. Boxele se leaga parca direct cu firele la borne. Uita-te in cartea tehnica ca-ti arata.

| TomaKa1900 explică (pentru simpluone):

Am primit decat amplificatorul, fara manual/garantie/cabluri(decat cel de la alimentare)