| Adryan28 a întrebat:

Am probleme cu driverul nVidia de la placa mea video GeForce 9800 GT 512mb 256bit. Imi apar ecrane albastre din cauza driverului, cu ajutorul programului bluescreenviewer am vazut ca este din cauza unui fisier dll care face parte din driverul placii video (nv4_disp.dll) Pana sa-mi iau placa asta video si sa instalez driverul nVidia, am avut o alta placa video care avea chipset ATI si aveam instalat driverul ATI. In fine, dupa ce mi-am cumparat placa asta video 9800 GT, am dezinstalat driverul ATI si am pus placa asta video nVidia 9800 si am instalat cea mai recenta versiune de driver de pe site-ul nVidia. Acum orice joc rulez imi apare cerculete, patratele, liniute (numai in joc imi face problemele astea), dupa care imediat imi apare BSOD cu problema din driver (nv4_disp.dll). Am incercat sa dezinstalez si sa reinstalez driverul dar degeaba tot la fel imi face. Dupa aceea am intrat in My Computer, Click pe Local C, search: acolo am scris: ati, si am dat cautare, dupa aceea mi-a gasit cateva fisiere dll-uri din driverul ati in system32, drivers, am incercat sa le sterg dar apar la loc. Nu stiu cum sa sterg fisierele astea din driverul vechi de la ATI Technologies. Ma puteti ajuta? Dau funda. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Tagaso a răspuns:

Trebuie să ștergi cheia din regiștrii la Ati, Clic pe start>run>tastezi "Regedit"clic pe HKEY_CURENT USER>Software cauți cheia ATI, o ștergi.Pentru DLL lipsă e programul Dll FileFixer(de pe tractorașe)

| Adryan28 explică (pentru Tagaso):

Am sters cheia din registru dar fisierele ati.dll au ramas tot tot in system32>drivers, am dat sa le sterg, se sterg dar la vreo 10 secunde apar la loc straight face