| Bot_Alin_1992 a întrebat:

am probleme cu pc-ul: Jocurile se mișcă în lag până chiar și cele vechi cum ar fi Piggle nights, Dont be angry 2 și 3, CS 1.6(bine, la CS nu se observa decât dacă te uiți mai atent) etc. Și am procesorul AMD Fangrytm)-4100 Quad-Core 3.60 GHz, 4 GB ram și placa video Nvidia 9600 GT.
Am încercat și jocuri mai noi crezând că ar fi devină sistemul de operare care este Windows 8 64 bit, cum ar fi Euro truck simulator, dar îmi mergea câteva minute perfect, fără urmă de lag, dar apoi merge sacadat de nu pot juca deloc, iar la RE: Operation Raccon City se face totul negru pentru câteva secunde, apoi iese.
I-am făcut și update de numai am ce să-i mai fac și i-am făcut update și la placa video și tot la fel merg jocurile.
Vreo soluție?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica temperatura CPU si GPU!
Daca sunt mari, atunci trebuie curatite radiatoarele de praf si ventilate mai tare componentele (deseori ajuta mult si daca se indeparteaza laterala carcasei).

| Bot_Alin_1992 explică (pentru Bula):

Cu șervețele umede merge?

| Bula a răspuns (pentru Bot_Alin_1992):

NU.
Umiditatea este inamicul nr. 1 al electronicii, iar nr. 2 este temperatura excesiva.

Curatirea de praf se face doar de catre o persoana cunoscatoare de service hardware!

| Bot_Alin_1992 explică (pentru Bula):

Nu prea am ce curăță, adică sunt foarte puține urme de praf pe o placă roșie(nu știu exact ce este) care face legătura dintre unitate și monitor, dar nu se observă prea tare și nu iese cu șervețele (uscate).
Oh, și ca să ne înțelegem, jocurile (cele vechi cel puțin) merg greu încă din clipa în care pornesc pc-ul și nu e nevoie să se încălzească ca să meargă jocurile în lag având în vedere că unele jocuri vechi precum elfbowling și feeding frenzi 2 merg perfect fără lag.
Iar dacă mă joc pe net jocuri merge fără lag până chiar și cele care cer un pc ceva mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze, cred că ai greșit categoria! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Skarr a răspuns:

Stiu ce zici. E de la temperatura prea mare. Incearca sa il cureti si daca poti sa verifici daca trebuie sa pui pasta termoconductoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Skarr):

Nu se întâmplă ceva rău cu pc-ul dacă-l curăț cu cervețele umede? Adică știu că am avut un pc pe care și acum îl mai am cu care l-am șters xu șervețele umede și n-a vea nimic până i-am scos mufă, de atunci nu a mai mers, dar acum nu știu dacă e bine să cureți un pc cu șervețele umede.