| mihaiwz98 a întrebat:

Am schimbat 2 procesoare iar acum cu nici unul dintre ele nu primesc semnal la monitor.Menționez ca ambele sunt Intel
pe același soclu.Unitatea pornește se aude si sunetul ventilatorului monitorul pornește doar ca apare no signal si imaginea e neagra. Aveți idee ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| ion1731 a răspuns:

Intereseaza-te de ce bios ai ce versiune si ce procesoare suporta anume cipul si soft-ul bios-ului.E posibil ca cip-ul sa suporte procesorul dar firmware-ul bios-ului sa nu aiba in baza sa de date compatibilitate cu procesorul tau nou adica i-ar trebui un update la bios.
Specific asta in cazul in care tu nu ai facut acolo prostii cind ai schimbat procesoarele.De ce va baga-ti unde nu va fierbe oala- toti chiar vreti -sau credeti ca veti deveni buni specialisti in it?

4 răspunsuri:
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Procesorul niciodata nu are legatura cu semnalul video. Verifica placa video. Daca atunci cand porneste calculatorul auzi niste sunete (bipaituri) inseamna ca ti s-a dus placa video.

| mihaiwz98 explică:

E imposibil sa se fi dus placa video pentru ca înainte sa desfac PC placa video mergea perfect

| mihaiwz98 explică:

Placa video e un sapphire radeon r7 260x placa de baza este un Asus p8h61 m lx3 r2.0 iar primul procesor e pentium g645 iar al doilea i5 3570k.Problema e la ambele_desi inainte sa desfac PC pentiumul era montat si mergea PC fara probleme am greșit ceva si nu stiu ce

| Strawww a răspuns:

Hmm, ce treaba are procesorul cu semnalul la monitor nu stiu. vezi poate cand ai scos procesorul, ai scos si mufa care se concteaza la placa video ( mufa vine din sursa si mufa e aia cu 6 pini din cate stiu eu), daca nu poti sa imi spui modelul la procesor, placa video si placa de baze?