| ALEXXXL19 a întrebat:

am si eu o intrebare
Am luat de pe net drivere noi actualizate la placa de baza si vreau sa fac un cd cum este acela care vine cu placa de paza adica cu acel meniu de alegi ce vrei sa instalezi si dupa aia dai aplica si incepe sa le ia pe rand, vreau ceva usor un program care sa le introduc acolo si sa dau 6, 7 click si sa imi faca cd cu meniu acele

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand ai nevoie de un fisier Autorun.inf, facut intr-un editor text, Notepad-ul probabil fiindu-ti cel mai la indemana.

Acest fisier trabuie sa contina ceva de genul:

[autorun]
open=autorun.exe
icon=autorun.ico

Autorun.inf, ca sa-si faca treaba, trebuie scris astfel incat sa nu fie in vreun folder / fisier ce urmeaza a fi scrise pe CD/DVD. Cu alte cuvinte, cum accesezi CD-ul trebuie ca acest document, Autorun.inf sa fie vizibil.
Acelasi lucru este valabil si pentru autorun.exe si pentru autorun.ico.

autorun.exe este executabilul care vrei sa fie lansat atunci cand introduci CD-ul, iar autorun.ico este icoana care vrei sa-ti apara in timpul inserarii.

Ca sa faci aplicatii executabile ce sa-ti ruleze in timpul insertarii unei unitati optice, in exemplul de fata cu numele de autorun.exe, acest lucru poate fi realizat usor cu unul din programele http://www.ezau.com/latest/articles/083.shtml

AutorunPro pare de asemenea interesant http://www.longtion.com/autorunenterprise/autorunpro.htm

| horia2012 a răspuns:

Ceea ce vrei sa faci e foarte complicat daca nu ai cunostinte de programare, daca nu stii sa lucrezi cu arhive (pe unele sa le transformi in.exe (unele drivere le-ai descarcat.rar sau.zip)
Sunt programe cu care poti face asemenea CD-uri, dar nu sunt gratuite si sunt suficient de complexe ca sa-ti ocupe suficient timp numai sa-l inveti cum se foloseste. Asa ca cel mai simplu pentru tine, odata ce ai instalat sistemul, anumite programe pe care le folosesti, drivere, (fara jocuri), ai probat si totul functioneza foarte bine, sa faci un back-up sistem cu asa ceva gratis:
http://www.backup-utility.com/downloads.html
(varianta standard)
Uite un video cum faci un backup la sistem:
https://www.youtube.com/watch?v=q7vfHa1iTns
De cate ori ai probleme deschizi programul-restore (alegi imaginea de backup-next si reinstalezi sistemul.
Sau folosesti asta cu care extragi driverele din sistem, faci un backup ce ele (arhiva sau exe) si dupa ce instalezi Wind, instalezi programul si tot cu el instalezi driverele:
http://www.drivermax.com/