| FloriniReaL a întrebat:

Salut, TPU!
Am si eu o intrebare: Aseara s-a luat curentul din cauza unei furtuni cand eram pe PC. Cand l-am pornit aveam probleme, nu aveam net pe PC (LAN connection). Wireless-ul mergea perfect insa pe PC nu mergea. Cred ca s-a ars ceva in modem. Am zis ca pana vin cu modemul nou sa il bag pe cel vechi, un Huawei SmartAX MT882, fara wireless, insa am nevoie de internet si pentru telefoane si tablete. Am incercat cu virtual manager insa imi apare o eroare : The group or resource is not the correct state to perform the requested operation", connectify imi cerea un stick wireless sau ceva gen si la wifi hotspot creator bagam nume, pass, scriam la network id "local area connection", dadeam pe start si nu se intampla nimic. Am mai vazut o solutie, dau la control panel, la retea si internet apoi la centru retea si partajare, dau pe configurare conexiune sau retea noua si la altii aparea "set up a wireless ad-hoc (computer to computer)", la mine nu apar doar "conectare internet, configurati o retea noua, conectare la locul de munca si configurare conexiune pe linie comutata". Idei? Cred ca singura solutie ar fi sa activez acea optiune "set up a wireless ad-hoc", am vazut ca era mai sigura, o pot activa cumva sau e nevoie de o placa / stick ceva, wireless.?
Sau idei, cum sa rezolv cu virtual manager / conectify sau wi fi hotspot manager?
Dau funda, help fast plz

9 răspunsuri:
| Ionut_Ovidiu_2000 a răspuns:

Iti dau eu un sfat mai bun ...schimba modemul intern al unitati si poate ca o sa-ti mearga

| FloriniReaL explică (pentru Ionut_Ovidiu_2000):

Ce-i ala un modem intern? Te referi la placa de retea? Unde intra cablul LAN?

| K0sti a răspuns (pentru FloriniReaL):

Placa de retea posibil sa se fi ars!

| FloriniReaL explică (pentru K0sti):

La asta m-am gandit si eu, dar pe modemul vechi de ce merge?
Desi porneste cam greu, normal era doar sa bag mufa si sa se aprinda butonul, dar trebuie sa astept 2-3 minute...

| K0sti a răspuns (pentru FloriniReaL):

Daca merge, atunci nu e placa si e intr-adevar modemul. Nu ai decat sa astepti!

| FloriniReaL explică (pentru K0sti):

Ok. Mersi!
Alte raspunsuri in legatura cu internetul de pe PC? Cum il transform in wi-fi hotspot? V-am lasat sus mai multe detalii

| K0sti a răspuns (pentru FloriniReaL):

Uite, v-am povestit aici cum: http://www.epasystems.ro/hotspot-wi-fi/

| FloriniReaL explică (pentru K0sti):

Am specificat, am pc, fara placa wireless. Se poate?

| K0sti a răspuns (pentru FloriniReaL):

Pai tu ce zici din ce ai citit? Normal ca nu!