| IONUTZU1999 a întrebat:

am si eu o mare mare problema legata de placa audio.Cand am instalat windows xp merge 5.1 (mentionez ca am sistem 5.1) 100% adica are sunet 5.1 si cand se reda sunetul de pornire se aude in cele 5 boxe si + subwofer. Problema este ca pe windows 7 se aude 5.1 DOAR PE YOUTUBE si niciunde altundeva si sunetul are o claritate foarte proasta bass-ul se aude de zici ca scoate aer si nu numai.Pe windwos xp se aude bine si bass-ul si tot, am incercat cu alt driver si nimic. (Am o placa audio PCI xear 3d sau cv. gen) Ce as putea face? VA rog, help me dau funda ca nu mai pot trebuie sa tin numai windows xp ca sa mearga calumea.

2 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

Click dreapta pe difuzorul din dreapta jos a ecranului -> Sounds -> Tagul PlayBack -> click dreapta pe Speakers -> Configure (jos in stanga ferestrutei) -> selectezi 5.1 surround sau Stereo, dupa caz, depinde cum se aude mai bine.

De asemenea, verifica ce placa video ai, descarca-i softul de pe site-ul oficial al producatorului si selecteaza si in acesta tot optiunea 5.1.

Dar, inainte sa faci astea, iti recomand sa incerci sistemul si pe un alt PC / laptop, tot cu windows 7. Verifica daca problema e de la PC-ul tau sau de la sistem home cinema.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Instaleaza in computer Everest, si spune ce placa de sunet ai (exact). Sa ai setat la sistem input 2CH, iar la output 5 (pentru sistemele 5.1). Daca ai jumper pe placa de sunet schimba-l pe alti pini (daca se sude cu distorsiuni). Programul Everest iti va arata toate componente din calculator!
http://download.kappa.ro/action__file/action__license/id__1/file__4566