| CaPoNe95 a întrebat:

Am si eu o mare problema! Am un laptop Acer Aspire One D270 si nu pot sa ma conectez la internet prin wireless.Am net de la romtelecon dolce si am ruter in casa.Mai am un laptop si pe el merge perfect netul prin wireless.Dar la acesta nu ma pot conecta.Beculetul de la wi-fi este aprins la laptop si cand dau la una din cele 2 conexiuni wi-fi scriu parola si imi da eroare. Ceva cu turbleshoot.L-am dus la cineva care mi-a bagat windows 7 pe el si acolo a mers conectarea prin wi-fi si are 2 retele una de romtelecom si una de rds si la aman2 a mers.si aici la mine nu merge. Ajutati-ma si dau funda!

5 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Probabil nu e instalat driverul pentru placa wireless. Intra pe siteul Acer. La suport/download introduci numele modelului si gasesti acolo toate driverele de care ai nevoie.

| CaPoNe95 explică (pentru MitroKta):

E instalata ca la persoana unde l-am dus sa imi bage windows pe el a mers

| Ayanis a răspuns:

Intra pe celalalt laptop si conecteaza-te la internet. Apasa butonul windows si tasta r si scrie in casuta run: cmd.
In ferastra care ti se deschide scrie ipconfig. Uita'te acolo la IPv4 ce scrie(ex: 192.168.0.111). Deschide fereastra de conexiuni de pe Acer si apasa network and sharing center(scrie cu albastru in partea de jos). Ti se deschide o fereastra. Acolo dai la Change Adapter Settings, click dreapta pe Wireless Network Connection si Properties. In fereastra care se deschide dublu click pe "Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4). Apoi dai pe Use the following IP address si scrii IP-ul de pe celalalt laptop dar modifici ultimele 3 cifre(daca pe celalalt scria 192.168.0.111, pe asta o sa scrii 192.168.0.125 - orice numar intre 111 si 255). Dai Tab si Subinet mask se autocompleteaza iar la default gateway si preferred DNS server scrii 192.168.0.1. Dai ok si ar trebui sa meargabig grin

| CaPoNe95 explică (pentru Ayanis):

O sa incerc si revin cu un raspuns mersi pentru ajutor

| CaPoNe95 explică (pentru Ayanis):

Tot nu merge frate..am incercat cum ai zis u si nu merge... daca ii bag cablu de net merge dar prin wireless nu merge!