| krysty199 a întrebat:

am si eu o nelamurire in legatura cu reteaua de ne. adica am windows 7 si la retea scrie ca sunt 34 de calculatoare dar eu am doar 1 dc scrie asa? si cum pot remedia probleme DAu FUNDA big grin

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca scrie asa ceva sau daca ai posibilitatea sa vezi cite calculatoare sint conectate la routerul tau atunci inseamna ca ai netul neparolat si oricine se poate conecta la netul tau. Daca stai si la bloc atunci dai net la tot blocul.Dar ma mir ca sar conecta 34 de calculatoare.Nu cred ca ai un asa router de puternic. Daca nu ai parola si ai router atunci paroleaza si nimeni nu o sa se mai conecteze.

| krysty199 explică (pentru relian):

Pai si cum pot scapa de ele?

| krysty199 explică (pentru relian):

Si mai am o precizare sus daca ai win 7 vezi ca scrie harta completa si acolo scrie computerul meu - rtele multiple-internet

| relian a răspuns (pentru krysty199):

Nu stiu eu am wind 8 si este in engleza.Cum faci sa scapi? parolezi, pui parola la acel router.Deci tu ai router sau ai doar modem? Sau ai modem cu router incorporat? Daca ai router atunci trebuie sa ai ceva o carte un manual care sa iti arate cumsa setezi. Daca ti lau instalat altcineva atunci intreaba pe cei care tiau instalat routerul.Eu nu stiu cum e pe acolo.La sora mea au venit aia cei dau netu iau pus un modem cu router incorporat iau facut ei setarile, iau pus larola iau scris pe o foaie parola si aia a fost tot. Daca tu ai cumparat acel router de la magazin atunci ar trebui sa aiba ceva instructiuni.Eu asa nu iti pot spune cum sa faci.Cind am avut router cumparat de la magazin am urmat instructiunile cu care venise si asa am instalat am setata acelrouter si am pus si parola.Acolo iti spunea ce si cum, avea un disc pe care il puneai in calculator si urmai instructiunile pas cu pas.Dar mainou companiile care iti da netul vin ei siti monteaza tot, chiar iti pun modem, router de la ei.Imi pare rau mai mult nu te pot ajuta.A tu spui de ce arata pe ecran? Pai aleanu au a face cu netu.Aia este my computer-computerul meu la tine in romana, network and internet-latine retele si asa maideparte.Alea le are orice wind.Nu stiu daca iti arata undeva cite calculatoare sint conectate la netu tau.Tie cine ti-a facut conectia la net? Daca de ex vine cineva cu un laptop la tine si vrea sa se conecteze la net ce face mai exact? Spune sa pot saimi fac o idee cam ce ai tu.Dar cu siguranta nu poti vedea cite calc sint conectate la reteaua ta.Eu cred catu vezi undeva cite pachete sint transferate sau ceva degenul asta de la net la tine in calculator.