| zma98 a întrebat:

am si eu o problema. Deci, nu am un calculator asa de bun, are 512 MB ram, 512 Placa video, Hard de 500GB, Procesor Intel(R), Pentium 4(R) 4CPU, 3. 00Ghz. Si intrebarea mea este : Credeti ca daca imi voi baga windows 7, pe acest calculator, imi va merge sa ma joc jocuri, precum Metin, Counter-Strike? Sau daca imi bag windows vista, va merge?

Daca da, imi puteti da niste site-uri, de unde pot descarca un windows, si sa imi explicati cum sa-l fac bootabil pe un cd\dvd, si sa ma pun sa instalez windows-ul?

Dau funda celui care m-a ajuta cat de cat, sa rezolv aceasta problema.

9 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

1.Pana acum faceai update-uri la windows?
2.Nu baga Vista! Nu merita.
3.Nu ai destul RAM pentru windows 7, nici pentru Vista(daca iti merge windows-ul nu inseamna ca mai ramane ceva si pentru jocuri)
4.Cumpara niste RAM, nu-i scump.
5.Site-urile de pe care poti lua windows-urile sunt rar.bg,the pi.rate bay.se kicka.ss torr. ents, le iei cu BitTor.rent sau uTorr.ent sau ce vrei tu pentru torr.ent.
Windows Vista, 7, 8, adica astea mai noi nu au nevoie sa le pui pe CD, doar sa le ai intr-o partitie de exemplu D si sa le instalezi in alta de exemplu C.

| Dennisz a răspuns:

Deci, la specificatiile pc-ului tau, iti merg fara probleme toate aceste jocuri.
Windows Vista NU este pentru jocuri, in schimb Windows 7 este cel mai bun.
Pentru un DVD Bootabil ai nevoie de :
1. O imagine.iso(iso este formatul initial al windows-ului)
2. un DVD de 4.7 Gb sau 8.5 Gb
3. Programul CDburner.
Imaginea iso o descarci de aici: http://www.go4it.ro/download/utilitare-sistem/windows-7-sp1-8005790/ (dai click pe butonul albastru "Download", apoi dai "Kit de instalare offline" )
Imaginea.iso are cam 2 Gb.
Dupa ce se descarca imaginea, deschizi CD burner si alegi "Burn an ISO Image" apoi alegi locatia unde ai descarcat tu anterior imaginea iso cu windows 7, alegi viteza de burn(inscriptionare) de "4X", apoi astepti sa se "arda".
Dupa ce se termina procesul, DVD-ul iese automat, il bagi inapoi, dai restart la Pc, apoi cand se deschide o sa iti apara " Press Enter to boot from this CD", iar tu apesi desigur ENTER.
Iar de aici, totul este mai simplu, o sa te descurci.
NU TE APUCA de acest proces daca nu esti sigur!

| zma98 explică (pentru Dennisz):

Deci, daca o sa imi bag windows 7, pe pc-ul, cu datele alea care le-am precizat mai sus, 512 ram, 512 placa video, procesor de 3. 00ghz, hard de 500gb, imi va merge windows 7, si metin\cs?

| bublexfull a răspuns (pentru zma98):

Nu

| Dennisz a răspuns (pentru zma98):

Counter Strike merge si pe 215 Mb RAM.
Spun din experienta, iar Metin va merge pe 512, dar nu garantez.
Windows 7 sp1 (cel din link-ul pe care ti l-am lasat mai sus) merge pe 512 mb RAM.
In caz ca vrei jocuri mai sofisticate, cumpara de orice eventualitate o placuta RAM mai mare, sunt EXTREM DE IEFTINE!

| bublexfull a răspuns:

Salut. Ce sistem de operare folosesti acum? Daca folosesti xp ti-as recomanda sa ramai pe xp.
Vista consuma foarte multe resurse si este unul dintre cele mai nereusite sisteme de operare de la windows.
Windows 7 este cel mai bun dupa parerea mea, dar cu 512 ram nu stiu daca o sa il poti rula.

| zma98 explică (pentru bublexfull):

Sunt pe windows xp, dar am auzit, ca din 8 aprilie, o sa renunte astea de la Microsoft la securitate, si decat sa mi se strice calculatorul, vreau alt windows.

| bublexfull a răspuns (pentru zma98):

Nu o sa ti se strice nimi, ceea ce ai auzit tu consta in faptul ca cei de la Microsoft nu o sa mai raspunde de xp, adica daca ai instalat xp original ei nu o sa te mai ajute atunci cand ai probleme si nici nu o sa mai faca update sistemului. Oricum nu ti se strica nimic laughing

| Robert_Roby_1996 a răspuns:

Si fratele meu are un calculator exact la fel si ii merge Metin2, dar se c-am blocheaza, ii merge Counter-Strike, Fifa 2006... Si cu Windows XP