| Sebimiha a întrebat:

Am un difuzor kenwood si se aude gâjâit...
Cum pot rezolva problema ca sa nu se mai audă nasol?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Difuzor sau boxă? Nu o mai asculta la maxim.

| sierra1 a răspuns:

Inverseză canalele, se aude la fel?

dacă da, aruncă-l!

| mihai69 a răspuns:

Îl arunci (reciclezi!) și cumperi altul. „Gâjâitul" ăla vine fie din cauza frecării dintre bobina mobilă și magnet, fie din cauza unor fisuri în membrană. Sau dintr-o combinație a celor două. Nu merită costul să încerci să repari așa ceva, oricum nu o să sune ca unul nou.

| Frank51 a răspuns:

Cel mai probabil este ars stratul de pe bobina si face contact, caz in care se rezolva cu o rebobinare, dar ca sa merite trebuie sa fie un difuzor de calitate foarte mare.

| wexceptional a răspuns:

Schimba muzica baga ultima piesa a lui jador are bass misto sau culita sterp culturalizare muzicala se stie