| PortocalaXD a întrebat:

Am un laptop Dell Inspiron n5110 si de fiecare data cand intru sa ma joc se stinge. Praf nu are,e curatat, cooler pad are si nu am probleme cu incalzirea lui! Solutii ceva? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Atunci probabil ca se incinge prea tare. Daca esti sigura ca nu are praf si coolerele functioneaza OK, probabil ca trebuie sa inlocuiesti pasta termala de la heatsinkuri.

7 răspunsuri:
| oPeL68 a răspuns:

Ai limita din bios pentru temperatura procesorului? Daca nu, si te descurci, incearca sa o pui undeva la 80 grade sa se auda beep-ul dupa ce se incalzeste. Sau incearca sa joci un joc windowed si verifica temperaturile cu 'speed fan' sau orice alt program preferi, apoi spune cam ce temperatura atinge placa video, procesorul?

| PortocalaXD explică (pentru oPeL68):

GPU : 0C
HDD0 : 42C
Temp1 : 70C
Core 0 : 75C
Core 1 : 72C
Core 2 : 73C
Core 3: 74C
Asta e temperatura dupa ce s-a stins si l-am aprins iar.

| Radu284 a răspuns:

Se stinge in momentul in care incepi jocul, sau dupa cateva minute?

Daca imediat, probabil ca ar fi o idee buna sa faci un update la driverele video.

| PortocalaXD explică (pentru Radu284):

Am update-urile la zi si se stinge cam dupa cateva minute.

| Radu284 a răspuns (pentru PortocalaXD):

Atunci probabil ca se incinge prea tare. Daca esti sigura ca nu are praf si coolerele functioneaza OK, probabil ca trebuie sa inlocuiesti pasta termala de la heatsinkuri.

| Diablo43 a răspuns:

OverClock placa video sau procesorulwinking

| PortocalaXD explică:

Cum fac? laughing

| oPeL68 a răspuns (pentru PortocalaXD):

Temperatura este foarte mare pentru un laptop care abia porneste. In full load trece de 90 grade lejer. Ar fi bine daca stii cum sau daca cunosti pe cineva sa-ti schimbe coolerul laptopului, probabil are in interior mizerie si aerul nu circula cum trebuie. Daca e curat la suprafata de iesire din laptop nu inseamna ca e complet curat si in interior.