| TimmyRO a întrebat:

Am un laptop HP Compaq Presario CQ57 si am un procesor slab(AMD E-300 APU with Radeon(tm) HD Graphics(2CPUs),~1.3GHz)si as vrea sa il schimb! Din cate intelesesem nu merge schimbat decat daca schimb si placa de baza, dar am vazut multe tutoriale pe net in care inlocuiau doar procesorul.
Ma puteti lamuri cu schimbatul procesorului?
1)Este posibila shimbarea doar a procesorului fara a schimba si placa de baza?
2)Este la fel ca cel de PC si as putea cumpara unul si apoi sa-l montez pe laptop?
3)Cum as putea vedea ce procesoare sunt compatibile cu placa mea de baza?
4)Daca schimb procesorul o sa trebuiasca sa bag Windows-ul iar?
Multumesc anticipat!

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Raspunsul e unul singur - nu iti bate capul. Cind ti-ai luat laptopul unde iti era capul? Ce ai tu acolo e un APU excelent pentru office, filme si net. Daca vrei jocuri, vinde laptopul si fa-ti un desktop de bun simt.

| TimmyRO explică (pentru KodrutZ):

Laptopul a fost o surpriza de ziua mea asa ca nu am fost acolo cand parintii mei mi l-au cumparat!

| KodrutZ a răspuns (pentru TimmyRO):

Mdah, clar. In cazul asta, foloseste laptopul ca sa inveti chestii astfel incit sa poti face bani pentru un desktop ca lumea... si roaga-t sa nu crape prea curind. Mare grija la baterie - cind nu il folosesti, chiar si pentru 2-3 zile, bateria sa stea AFARA din el.

Răspuns utilizator avertizat