| RAZVPS a întrebat:

Am un laptop HP Pavilion G6 Notebook PC.
PS: Am o partitie D: Recovery.
Vreau sa sterg TOT de pe el, sa fie ca nou, asa ca atunci cand l-am cumparat. Nu am nici un CD cu windows, pe spatele laptopului este un cod-serial pentru windows (platit).
Imi puteti spune va rog pasii pe care trebuie sa-i urmez? Nu ma pricep foarte bine, dar sunt in stare sa fac unele lucruri cu putina indrumare.
PS: Presun ca trebuie sa il fac sa booteze de pe partitia D:Recovery?

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

Mergi la control panel/back up and recovery-selectezi recovery-apoi selectezi resetare pc la setarile de fabrica.sa nu stergi acea partitie de recovery deoarece este unica sursa de recuperare a sistemului. dupa ce resetezi sistemul la conditiile de fabrica, poate te gandesti sa faci macar un back up al sistemului, sau un disc de recuperare. apropos, ce sistem de operare ai? windows vista sau seven'?
dupa cate stiu parca pavilioanele mai noi vin cu seven pe 64 biti.
P.S. daca intampini probleme, mergi aici:http://contactit.blogspot.com si lasa-mi un mesaj.deasemeni tot aici, gasesti anumite videotutoriale despre pc si informatica.

| RAZVPS explică (pentru supermdmario):

Windows 7 Home pe 64 biti, dupa ce revin la setarile din fabrica si am laptopul CLEAN, o sa fac un backup ...sa il am...

| RAZVPS explică (pentru supermdmario):

Dupa ce dau reset factory... dau skip la back up, voi face back up cand PCul va fi ca nou, dau restart si primesc asta : Windows Boot Manager
Windows Fail To Start. A recent hardware or software change might be the cause. Si imi cere sa pun CD cu windows...

| supermdmario a răspuns (pentru RAZVPS):

Acest mesaj il primesti atunci cand ceva nu este in ordine cu hard discul si, anume:sa facem cateva presupuneri:
1. daca de curand ai facut vreo partitionare sau ai schimbat litera de sistem a partitiei cu recovery.
1. poate ca ai schimbat hardul si ti-a repatizat automat alta litera.
in general, partitia de recovery este semnalata in sistem cu litera Q.verifica daca la tine este la fel,iar daca nu,trebuie sa schimbi litera din disk manager,sau poti face si cu Easeus partition master.
daca nu stii cum,iti explic eu:
click dreapta pe my computer-din menu contextual alege MANAGE
se deschide gestionarul computerului.-adica toate setarile avansate toate dispozitivele,perifericele,dispozitivele de stocare(hard disc),etc.
mergi la STOCARE-- disc management si bifeaza partitia de recovery.
click dreapta si aici din context menu alege-Modificare litere si cai unitate
se deschide o alta fereastra--apasa modify.
acum,din menul drop-down, alege litera Q, daca este disponibila si nu este folosita de o alta unitate. daca tot nu reusesti, v-a trebui sa reinstalezi windowsul. daca nu ai dvd ul, aici gasesti windows 7 original;:http://www.softpedia.com/dyn-postdownload.php?p=118183&t=0&i=3
este imagine iso-il masterizezi pe un dvd si, cand il instalezi, introduci numarul de licenta de pe spatele computerului.Este windows genuine, deci nici o problema. dupa aceea, mergi aici si valideaza online copia.http://www.microsoft.com/genuine/validate/
sper sa reusesti, daca nu, anunta-ma si gasim solutii.