| Burcea_Valentin_1999 a întrebat:

am un pc Dell nspiron n7110 i7-2670qm 2.20 ghz (8cpu) 8 ram si placa video integrata Intel hd graphics 3000 2 gb si una dedicata nVIDIA gforce gt 525m 2 gb in dxdiag imi apare Intel graphics 3000 si nu imi apare si nVIDIA deci in jocuri foloseste Intel graphics cum pot sa folosesc placa video nVIDIA in jocuri am driver la ambele facute la zi dau FUND!

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e pc iti functioneaza doar pe placa dedicata. Daca e laptop insa..si ai instalat driver-ul pentru placa dedicata, in mod normal iti va functiona cu aceea. Incearca screen reslotuion / advanced settings si vezi care dintre placi functioneaza, scrie la adapter type. happy

| Burcea_Valentin_1999 explică (pentru anonim_4396):

Intel grphics 3000 imi arata si cum pot sa bag nivida? cred si stiu ca este mai buna nVIDIA

| Burcea_Valentin_1999 explică (pentru anonim_4396):

Dau funda daca imi spui cum o schimb XD

| Demo_Cristi_1987 a răspuns (pentru Burcea_Valentin_1999):

Driverul de la Nvidia. Click dreapta pe desktop, video card. set as primary!

| Bula a răspuns (pentru Burcea_Valentin_1999):

Uite-te bine, ai un buton sau combinatie de butoane pentru monitor EXTERN.
La fel, si la proprietatile ecranului ai o modalitate de alegere pentru monitor intern /extern.

La unele laptopuri, placa dedicata functioneaza doar pe iesirea spre monitorul extern, placa integrata ramanand monitorului intern, incorporat a laptopului.

De asemenea, in unele BIOS-uri ai posibilitatea de a stabili prioritatea placilor video.

Sper ca cele descrise mai sus sa te fi ajutat.

| Burcea_Valentin_1999 explică (pentru Bula):

In bios nu am aceasta optinue deci in concluzie nu pot s-o schimb?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Burcea_Valentin_1999):

Instaleaza-ti driverul pentru ea. Daca nu sti, e mai dificil sa-ti explic.

| Burcea_Valentin_1999 explică (pentru anonim_4396):

Am driverul nVIDIA instalat

| Bula a răspuns (pentru Burcea_Valentin_1999):

Citeste-mi, cu atentie, toate raspunsurile mele anterioare!

| Burcea_Valentin_1999 explică (pentru Bula):

Am laptop dar gen daca dezactivez Intel graphics 3000 destopul trece pe micorosft basic display nu pe nVIDIA nu stiu ce sa zic

| Bula a răspuns (pentru Burcea_Valentin_1999):

1. Esti sigur ca ai montate doua placi video (al doilea fiind nVidia)?
2. In Device Manager apar ok cele doua placi video? La nVidia nu este un semn de intrebare sau de exclamare galben?
3. Ai citit cartea laptopului, referitor la cele doua placi video?

| Burcea_Valentin_1999 explică (pentru Bula):

Da frate la display

| Burcea_Valentin_1999 explică (pentru Bula):

Deci ma duc la proprietati dau pe device manager dupa ma duc la display adapters acolo imi scrie inte grahhics 3000 si nVIDIA gforce gt 525m si au o iconita acu un monitor si un cip ambele

| Bula a răspuns (pentru Burcea_Valentin_1999):

Daca ai instalat driverul ORIGINAL nVidia, atunci ai si un program de management pentru placa video, unde o poti defini ca display primar sau secundar, respectiv sa fie pe monitorul intern (1) sau extern (2).
Acolo iti reglezi configuratia dorita.

Mai ai o varianta: in Device Manager - Display Adapters dai click dreapta pe Intel Graphics si il dezactivezi (nu dezinstalezi! ). Dupa repornire va fi fortat sa functioneze doar placa nVidia.

| Burcea_Valentin_1999 explică (pentru LinxCont):

Deja m-a facut aceasta chesti dar degeaba cand dau la screen rezolution si dupa dau advance setings imi apare tot Intel sad deci pc tot Intel vede