| krt0f1oR a întrebat:

Am un prieten ce a vandut altui prieten un PC SFF Fujitsu Esprimo E5720(DDR2,socket 775). Cand il baga in priza si apasa pe buton nu se aprinde decat dupa vreo 2 min. si uneori bipaie (din cauza ramilor,nu asta e problema),se aprinde,ventilatorul sursei este turat la maxim, de abia cand se deschide normal odata, il poate porni normal din buton nu mai fiind nevoie sa astepte.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Careva placuta de memorie este ne-potrivita sistemului (frecventa, model, eventual defect) sau un slot de memorie defect.

Scoate placutele de memorie si verifica-le pe rand, cate unul. Incepi cu primul slot, iar cu una din placute care functioneaza bine incerci si cealalte slot-uri.

La sfarsit foloseste doar memoriile care functioneaza normal in toate sloturile!

| krt0f1oR explică (pentru Bula):

Am zis ca nu asta cu rami sunt problema.Problema e ca atunci cand il baga in priza dureaza cateva minute pana porneste.

| Bula a răspuns (pentru krt0f1oR):

Fa cum am spus.
Problema este ca, cel putin unul din ram-i nu se sincronizeaza corect cu BUS-uri.

| krt0f1oR explică (pentru Bula):

Am schimbat sursa si porneste fara probleme.Multumesc de raspuns!, poate ma va ajuta mai incolo

4 răspunsuri:
| niko23 a răspuns:

Scoate placutele ram si bagale pe rand s-ar putea sa fie arsa una din ele asa am patit eu