| bibi5961 a întrebat:

am un sistem audio cu 4 sateliti, insa lipseste unitatea centrala (nu stiu exact cum se numeste la boxe). unde as putea gasi sa cumpar o unitate de asta? si cum se numeste mai exact? multumesc! dau funda!

3 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Nu stiu de unde ai auzit de unitate centrala la sisteme audio dar eu unul n-am auzit de asa ceva. Orice boxa/boxe au nevoie de amplificare, fie ea interna sau externa. Din moment ce n-am inteles mare lucru din intrebarea ta, si din cauza faptului ca n-ai dat nici un fel de detaliu, astea-s toate informatiile pe care le primesti de la mine.

| bibi5961 explică (pentru Utilizator1234):

Trebuia sa citesti mai atent atunci, am scris undeva in paranteza ca nu stiu exact cum se numeste, nu am prea multe cunostinte in domeniul audio. stiu ca toti satelitii trebuie sa se lege la o boxa (boxa asta am numit-o eu unitate centrala, ca la ea se leaga toate boxele, corect? no, pai boxa asta nu o am eu). sistemul asta vreau sa fie cu o mufa jack ca sa-l pot conecta la pc si la pian. sper sa fi inteles acum.
p.s. nu stiu exact modelul actualelor boxe, eventual pot sa fac o poza sa le vezi, daca e nevoie.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru bibi5961):

Ma scuzi, inca invat sa citesc. Poate data viitoare e mai simplu pentru amandoi sa spui ca nu stii cum se numeste.

Situatia pe care o explici acum o intalnest in cazul sistemelor x.1 multimedia, unde 5 boxulete si conecteaza la o cutie cu huruaia (aparent denumite subwoofer) unde se afla si asa-numitul amplificator. In functie de boxele pe care le ai, le poti conecta fie la o astfel de "unitate centrala", fie la un amplificator dedicat. Ca sa fiu cat se poate de explicit, ai nevoie de 2 boxe pe 2 cai, decente ca sa merite sa continui proiectul. Daca ai 4 tentative cat cutia de Cola pe care producatorul le numeste boxe, eu iti spun sincer ca nu merita efortul. In plus, in cazul in care decizi sa cumperi un SW cu amplificare integrata, trebuie sa cunosti puterea suportata si impedanta pe boxele tale ca sa poti sa incepi sa cauti un SW potrivite pentru ele.