| Andrei436Rowrr a întrebat:

As dori sa va intreb : Am instalat avira antivirus (tin sa mentionez este ultima versiune) si imi spune ca aproape toate programele din calculatorul meu au virusi(inclusiv zice ca antivirusul are virus si nu il pot deschide).

Ce as putea face? Am sters antivirus si tot apare dar nu stiu de unde...

Sa va dau un exemplu : Access to file C:\Program Files/Avira/.../avcenter.exe containing the virus or unwanted program W32/Sality.Patched was blocked.

Multumesc anticipat! Funda la acela care imi rezolva problema.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sality, misto. Clar, esti virusat pina in git. Incearca cu asta - http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Win32-Sality-Remover.shtml

| K0sti a răspuns:

Slity infecteaza tot ce este exe (executabil) in calculator! Asa ca e normal sa nu se deschida niciun executabil!
http://www.epasystems.ro/devirusare-kaspersky-rescue-disk/

Si Avira ala e o gluma!

| anonimg a răspuns:

Nu merita sa-ti mai chinuiesti pc-ul.
Daca nu ai fisiere importante in el (sau daca ai salveaza-le pe un stick) si instaleza windows-ul din nou.
Daca virusul afecteaza orice fisier.exe, atunci ar afecta orice antivirus ai instala; pentru ca toate programele instalate in windows sunt executabile (.exe).

| DaniTDCI a răspuns:

Incearca sa instalezi AVG antivirus 2015. instalezi acea licenta de doar 30 zile. ii dai de vreo 2 ori scanare tot sistem. dupa aceea dai sa stearga virusii. si in caz ca iti cere sa restartezi PC-ul. restarteaza-l. te descurci tu nu ii greu
funda? happy

| valentin75 a răspuns:

Salut! Iti faci un cd sau stick, pornesti de pe el si devirusezi.
http://support.kaspersky.com/search?query=resque%20disk&sec=SupportHome

| BogdanSVPetc a răspuns:

Pai nu e numai de sa fie virusi,poate fi un update esuat,o optimizare prost facuta,sa un windows vechi instalat. Daca ar fi plin de virusi cred ca te-ai fi plans ca iti si mere foarte greu sau iti face foarte multe figuri. Sfatul meubig grinescaca advance system care free(mai intai),bifeaza tot si scaneaza, apoi repara(sfat:deschidel si inchidel de cateva ori inainte de al folosi, ca s-ar putea sa ai surprize neplacute in timpul unei scanari pe un pc asa infectat), iar apoi daca apare la fel dar iti merge bine, si pc-ul e reparat cre ca e anti virusul nebun. Sfat:daca ai advance system care si scanezi si repari pc-ul la 2-3 zile, nu mai e nevoie de antivirus.Am si 2 pc si un laptop si am doar programul asta si merg stas. Daca vei fi multumit(sigur vei fi)fa rost si de versiunea pro(stii tu cum). Bafta happy

| R4V3N a răspuns:

Ma gandesc cum de nu s-a gandit nimeni la asta... Nu aia e problema, nu antivirusul. Faza e ca ai un virus in calculator, care face toate astea. Cea mai buna optiune ar fi sa reinstalezi OS-ul. Daca nu vrei asta, deschide-l in Safe Mode, si instaleaza Malware Bites Antimalware (asa era, parca). Sper ca te-am ajutat.