| cristi1000 a întrebat:

As vrea sa imi fac un computer de gaming, dar nu stiu ce sa aleg intre Intel Core I7 4770K SI AMD FX 8350.
Care merita cel mai mult?
Nu as vrea sa raspunda fani amd sau Intel.
Nu ma intereseaza overclockul.
E adevarat ca fx 8350 bate orice I5 IN GAMING?
Si ce procesor sa aleg intre fx 8350 si 4770k.
PS:SA IMI SPUNETI SI SPECIFICATIILE FIECARORA SI CU CE AJUTA IN GAMING SI IN MULTITASKING.
Dau funda + vot

Răspuns Câştigător
| ITSpecialist a răspuns:

I7-le nu merita pentru jocuri, e la fel de bun ca un i5, dar mult mai scump,jocurile nu stiu sa foloseasca Hyper Threading-ul, cel putin nu inca.

Daca nu vrei OC, nu ai nevoie de procesor cu K in coada, astea sunt destinate pentru OC. Pe scurt, un i5 4430 sau 4570 e cea mai buna varianta pentru tine, diferenta de bani o bagi la placa video, ea duce greul in jocuri.

Ce buget ai pentru intre sistemul? happy

| cristi1000 explică (pentru ITSpecialist):

Pai 7800 Lei, dar de ce nu mi-ai recomanda si seria fx? laughing

| ITSpecialist a răspuns (pentru cristi1000):

Pentru ca are un consum imens, e mult mai cald ca un Intel, e adresat celor care fac OC si per total, nu are ce cauta la tine in sistem.

7800 lei pentru un sistem de jocuri e enorm, poti avea un super sistem la sub 5000 lei, nu e necesar sa cheltui tot bugetul. Ai nevoie si de monitor in banii astia?

| cristi1000 explică (pentru ITSpecialist):

Nu am nevoie de monitor, dar nu prea ma intereseaza consumul procesorului laughing si chiar daca as pune un cooler cu apa Corsair Hydro H110 Extreme Performance pe un fx 8350 sau pe un i5 4430 care are fi temperaturile fara overclock facut.
PS:nu trebuie sa le spui precise cat ai crede tu laughing

6 răspunsuri:
| cristi1000 explică:

Ok mersi happy

| ITSpecialist a răspuns (pentru cristi1000):

Nu ai pentru ce. Ti-am zis, e putin exagerat ce am pus pe acolo, poti pune un i5 4570 + GTX 770 si ai mai taiat dintr-un foc vreo 1500 lei si tot te vei juca cu detalii maxime pe Full HD.

PS: Sper ca ai monitor Full HD si nu pui asa sistem langa un amarat de monitor de 17".

| Gabi05 a răspuns (pentru cristi1000):

Ti-a raspuns itspecialist la intrebari, i5 e putin mai bun ca fx in gaming.
Iar i5 haswell=i7 haswell in gaming

7800lei pentru un pc gaming e cam overkill, dar iti voi face unu, sa nu il uiti toata viata.

Te-ar tenta sa iti faci un set-up de 2 monitoare full hd? Adica sa ai 2 monitoare la pc, pe care sa te joci.

Recomand asa
I7 3820 din seria entushiast
gtx780
sursa modulara si puternica
placa de baza cu 8 sloturi de ram
carcasa ventilata
monitor full hd, ca poate al tau e hd ready
ssd fiabil si rapid

http://www.mediadot.ro/wishlist/33205/

Am incercat sa storc cat mai mult din buget.

Atentie:Seria Entushiast pusa de mine, e peste haswell