| Gabriel_Liviu_1987 a întrebat:

As vrea si eu sa configurez routerul dar nu stiu cum (si sa pot sa conectez 2 cabluri de internet la 2 pc-uri) cine ma ajuta si pe mine Primul raspuns corect primeste si FUNDA si VOT FOLOSITOR!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cu routerul impreuna ai primit si manualul de utilizare, unde descrie pas cu pas procedura de configurare.
Daca nu te descurci, atunci suni la furnizorul tau de internet si vor trimite pe cineva sa-ti configureze corect reteaua.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Riuteru il configurezi conform instructiunilor cu care vine, asta daca l-ai cumparat, daca l-ai gasit sau ti la dat careva, cauti pe net instructiunile si aia e tot.Restu poti conecta atit calc cu cablu cit si wireless.cu cablu poti conecta cate mufe are routeru tau stiu si eu 4 sau 5 sau cate o avea. Wireless conectezi cate ai.Fiecare router este diferit, dar in general are un adaptor adica incarcator, si doua cabluri. Unul il conectezi la modem, asta daca ce ai tu e doar router si celant cablu il conectezi de la router cun calculator pentru al configura.Dar cel mai bine cauta modelu tau siti arata desen cum sa faci pe instructiuni. Daca e 2 in 1 adica si routr cu modem la un loc atunci nu faci nimic trebuie sa ai deja net la el, numai tu sa conectezi cablurile de la calc la el, asta in cazul in care are mufe, pentru ca in cazul in care ai spus ca vrei wireless nu prea mai ai ce conecta cu cabluri.Cam multa vorbarie, trebuie sa arati ce ai poze eventual ca cineva sa te poata ajuta mai bine

| CPAElites a răspuns:

Salut
Iti mai trebuie un cablu UTP daca vrei sa conectezi al doilea PC.
Ti-e lene sa cintesti manualul de utilizare?
http://www.tp-link.ro/faq-78.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa configurezi nimic.
bagi un fir in lan 1 si in pc. bagi alt fir in lan2 si in alt pc. atat.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca are internet cu PPPoE si porneste doua calculatoare in acelasi timp, unul nu va putea accesa internetul.