| Roxana_Roxy_1988 a întrebat:

astazi dimineata mi-am cumparat o placa video (mai exact ASapphire Radeon R7 240 WITH BOOST 2GB DDR3 128-bit). Am dezinstalat driverele vechi, am scos placa video veche, am scos bateria de la bios timp de 3-4 minute, si am montat placa video noua, apoi pornesc pc-ul imi intra in windows iar dupa cateva minute imi apare no signal si atat...trebuie sa dau restart ca sa isi revina apoi urmeaza aceeasi procedura, cateodata nici nu ajunge in windows si imi arata no signal, ce ar trebui sa fac? oare sa instalez windows-ul? am citit pe google, si am gasit pe cineva care a spus ca a reinstalat windows-ul si si-a revenit.Problema este ca la mine daca montez placa video veche imi merge fara nici-o problemastraight face.Dau funda

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Stai putin. Deci ramane negru, dar imaginea post(adica cea de la bios)iti mai apare?

| Roxana_Roxy_1988 explică (pentru sltlp):

Doar cand aprind din nou calculatorul, dupa ce ramane negru nu mai am ce sa ii fac decat sa il inchid

| sltlp a răspuns (pentru Roxana_Roxy_1988):

Nu prea am inteles sa fiu sincer...

| Roxana_Roxy_1988 explică (pentru sltlp):

Deci mi-am cumparat o placa video noua de 124 biti (placa veche era de 32) inainte sa o montez pe pc, am demontat driverele de la cea veche, apoi am scos cea veche, am scos bateria de la bios timp de cateva minute si am introdus placa noua, am aprins calculatorul mi-a intrat in windows apoi a dat no signal pe ecran, s-a facut ecranu negru ca si cum ar fi stins si nu am mai putut sa ii fac nimic. Si asa imi face de fiecare data cand il aprind, merge bine pana sa intre in windows apoi dupa ce intra se face ecranu negru...

| sltlp a răspuns (pentru Roxana_Roxy_1988):

Ps:128(de obicei is multiplii de 2:2 4 8 16 32 64 128 256 etc).
Problema e cam nasoala, acum am inteles. Ideea e ca pana la windows orice placa o sa iti afiseze, defecta sau nu. Insa in widnows cand se face negru, atunci se initializeaza driverele.
Eu sugerez pentru inceput sa incerci reinstalarea de windows, dar nu garantez ca o sa rezolve. Daca problema persista dupa reinstalare, mergi la garantie. Ca de procedat, ai procedat corect cu instalarea ei pana acum.

| DuDDy24 a răspuns:

Eu am shimbat 3 placi video fara sa reinstalez windowsul nu am avut nicio problema... De obicei mesajul ala de "no signal" e dat de monitoru cand nu e conectat la pc, asa ca verifica daca ai conectat bine cablul de la monitor la placa video...
Ar fi bine sa reinstalezi si windowsulwinking

| Roxana_Roxy_1988 explică (pentru DuDDy24):

Pot sa il reinstalez doar cu placa video veche, sa o fac? cablu nu cred ca are vreo problema deoarece cu placa video veche functioneaza totul perfect...

| DuDDy24 a răspuns (pentru Roxana_Roxy_1988):

Pfff...incearca si spune-mi daca a rezolvat cumva problema...e ciudat, nu e normal sa se intample asathinking

| Stef69 a răspuns:

E posibil ca placa video sa nu fie compatibila cu placa de baza

| Roxana_Roxy_1988 explică (pentru Stef69):

Pe pc am o sursa de 450w, oare sa fie asta problema? placa de baza e abit an52v, eu am cautat pe net daca este compatibila dar nu am gasit nici unde... poate stii tu cumva