| Salutttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt a întrebat:

Azi cand m-am trezit am aprins PC-UL si scoate un sunet foarte ciudat, prima data a scos un sunet foarte rau si apoi l-am desfacut si l-am mai sters de praf si face mai incet. Insa tot face foarte rau si am incercat sa vad daca este de la ventilatorul sursei eu de acolo cred ca este. Ieri nu imi facea deloc asa dar cred ca este si din cauza ca stau mult pe el si se incalzeste rau! Il am de 5-6 ani si nu mi-a mai facut asa! Va rog sa-mi raspunde-ti

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Daca e de la ventilatorul sursei, dupa o anumita perioada, in functie de ventilator/cooler, cam aproape oricare din acestea o sa iti faca probleme, in materie de zgomot, la un moment dat; cativa ani, cativa zeci de ani etc. Daca e de la sursa, si nu-l poti rezolva prin ungere, curatare de praf, schimbarea ventilatorului, poti sa schimbi sursa. Doar daca e problema de la el, nu de la pozitionare, de la airflow, etc.

1 răspuns:
| ziftode a răspuns:

Trebuie sa explici sunetul
e un beep de parca a facut stop cardiac si au pornit alarmele
e un zgomot continuu ca si cum o elice ar lovi ceva, etc.

si, l-ai curatat si SUB ventilatorul procesorului?
ca daca acolo ai pelicula de praf si aerul de la ventilator nu trece, poate sa fie luna restul ca tot degeaba
te sfatuiesc sa cureti cu o pensula acolo (sau cu aer comprimat daca ai)