| ovidiu04 a întrebat:

care laptop este mai bun Toshiba C55-A146 Procesor
Tip procesor:Intel® CoreTM i5Model procesor:3230MTehnologie procesor:22 nmFrecventa procesor:2600 MHzCache:3072 KBProducator procesor:Intel
Display
Caracteristici speciale display:TruBriteDiagonala (inch):15. 6Rezolutie:1366 x 768Tehnologie display:LCD LED
Memorie
Capacitate memorie:6 GBTip memoriebig grinDR3Frecventa:1600 MHz
Hard Disk
Capacitate Hard Disk:750 GBViteza de rotatie:5400 rpmTip Hard Disk:SATA
Placa Video
Tip memorie video:IntegrataProducator chipset video:IntelSeria:Intel HD Graphics
Multimedia
Unitati citire/scrierebig grinVD RWAudiobig grinifuzoare stereoCamera WEB:0.9 MPCititor de carduribig grina
Porturi
HDMI:1Iesire audio:1Microfon:1RJ-45:1USB 2.0:2USB 3.0:1VGA:1
Comunicatii
Retea:10/100Bluetoothbig grinaWireless:802.11 b/g/n
Alimentare
Baterie:Li Ion 6 Celule
Altele
Greutate:2.3 KgDimensiuni (W x H x D):380 x 30.8 - 33.35 x 242 mmCuloare:AlbTastatura numericabig grina
Software
Sistem de operare:Free DOS SAU Toshiba C55-A-144 Procesor
Tip procesor:Intel® CoreTM i3Model procesor:3120MTehnologie procesor:22 nmFrecventa procesor:2500 MHzCache:3072 KBProducator procesor:Intel
Display
Caracteristici speciale display:TruBriteDiagonala (inch):15. 6Rezolutie:1366 x 768Tehnologie display:LCD LED
Memorie
Capacitate memorie:8 GBTip memoriebig grinDR3Frecventa:1600 MHz
Hard Disk
Capacitate Hard Disk:1 TBViteza de rotatie:5400 rpmTip Hard Disk:SATA
Placa Video
Tip memorie video:IntegrataProducator chipset video:IntelSeria:Intel HD Graphics
Multimedia
Unitati citire/scrierebig grinVD RWAudiobig grinifuzoare stereoCamera WEB:0.9 MPCititor de carduribig grina
Porturi
HDMI:1Iesire audio:1Microfon:1RJ-45:1USB 2.0:2USB 3.0:1VGA:1
Comunicatii
Retea:10/100Bluetoothbig grinaWireless:802.11 b/g/n
Alimentare
Baterie:Li Ion 6 Celule
Altele
Greutate:2.3 KgDimensiuni (W x H x D):380 x 30.8 - 33.35 x 242 mmCuloare:AlbTastatura numericabig grina
Software
Sistem de operare:Free DOS

Răspuns Câştigător
| Adryan17 a răspuns:

Sigur ca da. Uite aici unul:
http://www.flanco.ro/......-gray.html

Daca observi la caracteristici, la placa video scrie ca e dedicata si ca are 2048 MB (adica 2GB) RAM.

Acum la asta:
http://www.flanco.ro/......s-gri.html

La caracteristici la placa video scrie ca e integrata si observi ca nu are memorie RAM.
Asta inseamna ca aceasta placa video foloseste din memoria RAM a laptopului, pe cand la primul laptop, avea 2GB memorie RAM, pe care ii folosea doar pentru ea.
Intelegi care e diferenta?

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce buget ai? Daca vrei jocuri, ce ai ales mai sus nu e prea ok, deoarece nici unul nu vine cu un gpu dedicat(Doar integrat). De asemenea, degeaba e dedicat daca e slab. Trebuie sa fie ceva oarecum performant.

| ovidiu04 explică (pentru sltlp):

Da pentru jocuri vreau.eu as vrea sa mi-l ieu de black friday si atunci for fi jumate preturile, deci pana in 2700 lei, in ziua aceea va fi doar 1350

| sltlp a răspuns (pentru ovidiu04):

Atunci e un inceput prost. In primul rand de black friday nu gasesti chiar orice laptop vrei la reducere, si 2, chiar daca sunt la reducere, nu au pretul chiar atat de mic.

| buzucan a răspuns:

Daca vrei pentru jocuri, nu iti recomand laptop. iar cu 25-30 mil poti face un sistem de ultima generatie.
ceva de genul:
http://recomandare.info/calculator-pentru-jocuri.html

| Adryan17 a răspuns:

Dintre cele 2, primul e mai bun. Insa eu iti recomand sa iei unul cu placa video dedicata.
Placa video integrata, consuma din ramii calculatorului si asta poate sa-i scada putin performantele.
Placa video dedicata are ramii ei si nu este nevoita sa consume si din ramii laptopului.

| ovidiu04 explică (pentru Adryan17):

Cum adica dedicata? poti sa imi arati un laptop?

| ovidiu04 explică (pentru Adryan17):

Cum adica dedicata? poti sa imi arati un laptop

| bineproportionat a răspuns:

Salut, daca vrei un laptop bun iti recomand eu unul iti vor merge si jocuri si filme si tot ce vrei! Nu e highend dar isi va face treaba si isi merita banii!

| Garsonfane1979 a răspuns:

Dintre cele spuse de tine Toshiba este mai bun din cauza generatiei de procesor http://bit.ly/HayieN

| yonwtz007 a răspuns:

Cauta unul cu placa video dedicata...