| 11dimi a întrebat:

Salut, TPU :D! Cine are timp sa imi spuna daca sursa este compatibila cu toate componentele: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/913081/

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Asa. Deci daca zici ca ai 2500 lei, asa e cel mai echilibrat:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/913168/
-cpu amd hexa-core, peste ce ai pus tu acolo(ala e scump pentru ca are grafica integrata, de asta)
-Gpu dedicat foarte puternic pentru jocuri
-fara ssd, hdd am lasat 1tb
-8gb ram
-o placa de baza mai normala. Fie ca ai placa de baza de 150 sau 1500 lei, performanta e identica. E drept, ca nici 150 lei nu e cel mai indicat daca vrei ceva stabilitate, dar la 200-300 lei e deja perfect in 90% din cazuri.
Daca era 2900, fie adaugi ssd, fie schimb si ar merge ceva cu un i5.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sursa e compatibila DAR:
1. Ce vrei sa faci cu sistemul ala?
Pentru ca e o amestecatura acolo de componente care nu au nici o legatura. Ai pus gpu quadro, profesional, si cpu amd cu grafica integrata. Si e amd, nu e recomandat pentru asa ceva.
2. Al II-lea lucru dubios e pasa aia care e vai de ea si de care nu ai nevoie deci clar ca acea configuratie e facuta de cineva care nu stie ce vrea. Stock toate au pasta pentru asamblare.

| 11dimi explică (pentru sltlp):

Recomandari? big grin

| sltlp a răspuns (pentru 11dimi):

1. Buget?
2. La ce vrei sa folosesti sistemul?

| 11dimi explică (pentru sltlp):

Buget: pana in 2500 lei
il folosesc la gaming! big grin

| sltlp a răspuns (pentru 11dimi):

O sa mai adaug eu un raspuns. Dar acum sa iti zic ceva sa te amuzi pana fac eu configuratia.
1. Configuratia ta se ducea in 2900 lei. cu 400 lei se schimba multe
2. Cu ce ai ales tu acolo, daca lasa-i monitorul in dedicata, abia daca puteai sa joci gta 4 la low spre exemplu. aia era placa video profesionala, folosita pentru programe gen maya/autodesk 3ds max etc.

| 11dimi explică (pentru sltlp):

Multumesc mult, Sltlp!

| sltlp a răspuns (pentru sltlp):

Asa. Deci daca zici ca ai 2500 lei, asa e cel mai echilibrat:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/913168/
-cpu amd hexa-core, peste ce ai pus tu acolo(ala e scump pentru ca are grafica integrata, de asta)
-Gpu dedicat foarte puternic pentru jocuri
-fara ssd, hdd am lasat 1tb
-8gb ram
-o placa de baza mai normala. Fie ca ai placa de baza de 150 sau 1500 lei, performanta e identica. E drept, ca nici 150 lei nu e cel mai indicat daca vrei ceva stabilitate, dar la 200-300 lei e deja perfect in 90% din cazuri.
Daca era 2900, fie adaugi ssd, fie schimb si ar merge ceva cu un i5.