| EcLipSa234232 a întrebat:

Salut TPU
daca am frecventa la rami de 200 mhz si cumpar o placa de ram cu frecventa 400 imi va functiona? daca nu, ca sa imi mearga trebuie sa cumpar tot cu 200 mhz sau ce ce frecventa?

2 răspunsuri:
| raducebotari a răspuns:

Mai bine sati cumperi rami tot cu frecventa 200 mhz. Poate sa-ti apara erori de gen bluescreen.

| doctorandus a răspuns:

Depinde, daca e DDR2 si frecventa e 2x200, atunci merge. Dar daca e 2x400 nu merge. Poti afla asta cu http://filehippo.com/download_speccy/

Pe urma, celelalte setari ale placilor de RAM trebuie sa se potriveasca cu cele ale placilor deja existente (CL, tRCD, tRP, tRAS, etc.), altfel poti avea probleme.