| BogdanS a întrebat:

De catvea zile calculatorul meu incepe sa se stinga singur, fara sa-mi dea vreo eroare, un "blue screen", nimic, pur si simplu se stinge si cand il aprind imi apare chestia aia cu "Start Windows Normally" dar aia oricand se stinge calculatorul fara actiunea ta. Intrebarea mea este, se poate intampla asta din cauza oscilatiilor de tensiune? Stau la tara, si cum e normal, lumea sudeaza sau face alte rahaturi si exista intotdeauna asa ceva, desi nu se simte sau totul din casa inceteaza brusc. Doar calculatorul. De la temperatura ridicata nu este si momentele cand se stinge oscileaza : acum doua zile mi s-a stins la o ora dupa ce l-am aprins; l-am reaprins si mi s-a mai stins o data, dar dupa vreo 6-7 ore. Ar trebuie sa-mi iau stabilizator de tensiune? Stiu ca sunt foarte sensibile calculatoarele. Sper ca ma puteti ajuta si stiti ceva de treaba asta cu tensiunea.

Răspuns Câştigător
| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

Buna poate fi din doua cause Ș
1) Sursa ta are probleme iti recomand sa mergi la oras si sa faci un control pc-ului
2)Daca ai umblat la el adica l-ai desfacut se poate sa faca un scurcircuit carcasa cu placa de baza
Tie ti se inchide dupa strat windows normaly deoarece biosul este alimentat de o baterie interioara.
3)Poate fi si din cauza scaderilor de tensiune uite incearca sa cumperi un UPS pentru a te proteja.
Dar daca spui ca se opreste acum si apoi merge 4-5 ore e poate din cauza sursei ori a curentului.
CONCLUZIE
MERGI LA ORAS SI FA UN TEST LA SURSA SI LA CELELATE COMPONENTE PC
Daca sursa nu are nimic cumpara un protector ups uite aici cel mai ieftin model poate gasesti si mai ieftin sau la second hand dar mergi la risk la sh
http://www.altex.ro/unitate-ups-apc-bk350ei-350va

| BogdanS explică (pentru Durbaca_Alex_1998):

Mersi mult. Nici nu ma gandeam la variantele astea. O sa incerc cat e curand sa vad daca totul e in regula iar daca nu voi lua un stabilizator.

1 răspuns: