| GBoss23 a întrebat:

Salut TPU,
De ceva timp am trecut pe un calcluator mai vechiut din cauza unei intamplari nefericite cu, calculatorul meu cel bun(placa de baza arsa).
Calculatorul de pe care stau eu acum are urmatoarea configuratie :

Procesor Intel Celeron 2, 4 Ghz

Memorie : 2 GB DDR

Placa Video : Nvidia FX5200

Am incercat toate cele 3 variante de windows : Windows xp (varianta la care sunt acum), windows vista si windows 7 si la toate 3 am intalnit aceiasi problema.
In momentul in care rulez aplicatii, sau sa navighez pe internet procesorul urca la 100% (CPU usage 100%), insa memoria ram ramane neatinsa aproape.
Calculatorul din cauza acestui fapt se misca foarte greu, videoclipurile online nu le pot vedea, se vad foarte sacadat.
Niste sfaturi ce as putea sa fac sa il fac sa mearga cum trebuie? in mod normal configuratia calculatorului ar trebui sa fie mai mult decat buna ca sa se miste bine insa din pacate se misca foarte prost.

Am inteles ca exista posibilitatea sa fac anumite setari sa imi consume mai mult ram si mai putin CPU dar nu stiu cum.

Multumesc anticipat,

2 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu faci niciun fel de setari. L a 2GB de RAM, XP ar trebui sa mearga ca uns.
-Dezinstaleaza driverul video, dar nu inainte de a cauta si descarca ultimul driver video de pe site-ul producatorului.(nu lua variante beta si "game ready")
-Instaleaza ultima varianta de flash, dar nu online. Cauta varianta de flash pentru browserul tau (offline installer).
-Instaleaza shockwave: http://www.filehippo.com/download_shockwave
(asta e indifferent de browser)
-Descarca asta gratis si fa o curatenie si optimizare cu el:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
Daca tot vrei sa umbli in sistem, te duci in Start-control panel -system-advanced-performance-visual effect-custom si aici debifezi destul de multe
(e o lista cam mare sa-ti spun) - in general debifezi ce tine de "fade"
"shadow", "slide" "animation minimize, maximize"-apply-OK.

| ursey a răspuns:

Din cate stiu eu celeron e foarte slabut are FSB foarte mic si acum tot ce e pe net cere mai mult nu stiu daca poti sa schimbi prea mult la el eu sunt pe un laptop slab acum eu am dat calculatoru meu bun si folosesc opera si IE pentru youtube cu chromu se blocheaza merge sacadat am chiar slab FSB acum 400 si 768mb ram