| anonim_4396 a întrebat:

De curând am curățat un PS4 de praf fiindcă scotea mult zgomot, dar o surpriza neașteptată a fost după ce i-am asamblat capacul la loc. L-am băgat înapoi în priză dar..Nu mai pornește. Se aprindea becul albastru o secundă, se auzea un beep apoi se stingea, acum nu se mai aprinde și nu se mai aude nici acel beep. E ca si când nu ar fi conectat la curent...ce poate fi?
Vă rog să mă ajutați.

4 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Mai exact, in ce a constat procedura de curatare? L-ai dezasamblat complet inclusiv radiator de pe APU?

| florinwolf03 a răspuns (pentru nicu991):

Nu, i-am șters cu bețișoare înmuiate puțin în apa ventilatorul( nu a rămas umezeala înăuntru ) și pe margini l-am suflat

| Cksihja a răspuns (pentru florinwolf03):

Unde ai auzit că se folosește apă când se curăță de praf căci nicăieri nu se face așa, dacă a ajuns apă pe componentele interne și le-a oxidat e praf. Când cureți de praf folosești o perie nu bețișor cu apă, mergea și cu bețișorul dar nu era nevoie să-l umezești pentru că vata absoarbe mai multă apă decât crezi și o eliberează la fel de repede mai ales în prezența prafului unde formează celebrele bule acoperite de praf.

| nicu991 a răspuns (pentru florinwolf03):

Nu stiu ce sa zic vizavi de aspectul apa pe componente electronice... nu se impaca bine una cu cealalta absolut deloc.
Se recomanda alcool sanitar ( spirt) sau alcool izopropilic pentru curatare pentru ca se evapora foarte rapid.
Eu unul am folosit la curatarea componentelor electronice benzina pentru brichete ( Zippo) din aia la flacon metalic- curata si se evapora la fel de repede ca celelalte 2 mentionate mai sus.