| catalin131 a întrebat:

De curand mi-am luat o placa video Gainward nVidia GeForce GT 440 de 1024MB, DDR3. Placa video are procesor de 780Mhz si memorie cu frecventa de 800Mhz. Cand ma joc NFS Most Wanted cu grafica la maxim, dupa 10-15 minute de joc, se infierbanta procesorul (CPU) la 90 grade Celsius si se stange calculatorul, pe cand procesorul placii video (GPU) nu ajunge decat la 65 grade Celsius, iar viteza placii video e setata pe dinamic. Va rog ajutati-ma. Am nevoie de raspunsuri serioase. Am dat 289 lei pe aceasta placa video si nu vreau sa-mi para rau.

Răspuns Câştigător
| catalineusx a răspuns:

Posibil sa nu ai ventilatia indeajus in calculator.Incearca sa iti iei un cooler nou sau daca nu du-te si schimb-o de unde ai luat-o. Daca ai garantie la ea. Unele piese sunt defecte din fabrica. Spun asta pentru ca asa a patit un prieten de-al meu tot cu o placa video care facea prea mult zgomot(cooler-ul ei) si dupa ce a schimbat-o s-a rezolvat problema

| catalin131 explică (pentru catalineusx):

Oare daca ma duc cu ea in garantie mi-o schimba direct, mi-o repara sau pot sa o schimb cu un alt model?

| catalineusx a răspuns (pentru catalin131):

Normal ei procedeaza in felul urmator:o sa o trimita la sediul principal sa vada daca nu e deteriorata din cauza ta ca sa poata sa o schimbe si apoi daca totul e ok iti trimit una identica(acelasi model) nu cred ca vei putea sa o schimbi pe un model diferit

4 răspunsuri:
| andrei377 a răspuns:

Placa nu este compatibila cu celelalte piese si se supraincalzeste

| catalin131 explică (pentru andrei377):

Nu placa se supraincalzeste. Placa ajunge de-abia la 65 grade Celsius. Proesorul se inalzeste din cauza ei. Ma joc, placa video de-abia se incalzeste, iar procesorul se infierbanta de se stange calculatorul. In primele zile de cand am luat placa video nu se intampla asa ceva. De acum cateva zile a inceput.
Mentionez ca am procesor AMD Athlon X2 5200+ 2.71 Ghz.