| Matei_Ionut_Marian_1991 a întrebat:

De curand mi-am reinstalat windows 10 pe calculator deoarece incepusem sa umplu PC-u si doream un nou start dar acum am o problema si aceea fiind ca nu imi merge sunetul..Am incercat diverse lucruri sa updatez driverele sa le dezinstalez si instalez sa le dezactivez si activez am incercat aproape tot pana si sa refac windowsul dar nu functioneaza nimic. Ma puteti ajuta va rog? Dau funda pentru solutia buna!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica intai daca difuzoarele functioneaza (atingand varful mufei cu degetul trebuie sa se aude un bazait caracteristic), respectiv daca mufa difuzoarelor este bagata in gaura potrivita (verde).

Verifica in Device Manager daca driver-ul de sunet este instalat si nu are vreun semn galben sau rosu in dreptul lui.

Verifica in mixerul audio daca volumul nu este redus sau pe Mute.

Verifica daca la setarile de sunet (sound) este corect aleasa placa de sunet.

Daca toate cele de mai sus sunt in regula, dezinstaleaza driver-ul de sunet si instaleaza driverul dat de producatorul placii de sunet /placii de baza, pentru windows-ul tau.

| Simion1z a răspuns:

Încearcă să folosești programul 3dp chip și descarcă de acolo driverul! Dacă nu funcționează, reinstaleaza Windows-ul și încearcă din nou! Sper c, a te-am ajutat!