| yrynelyrynel a întrebat:

Salut TPU,de ieri am inceput sa ma confrunt cu o problema la monitorul de la pc, pornesc pc-ul si se aprinde monitorul circa un minut si se face negru daca il inchid si il redeschid iar sta aprins cateva secunde aprins dupa care se face iar negru, l-am pus si pe un laptop cu un cablu vga si aceiasi problema.

3 răspunsuri:
| darkwisper a răspuns:

Asta e de la TRAF.
Condensatorii de la transformator s-au uscat si trebuiesc schimbati.
Recomandarea mea este sa il duci in service daca nu mai are garantie, daca are, du-l la garantie.

Daca nu sunt crapati condensatorii, este posibil daca il pornesti si opresti sa se incalzeasca condensatorii sa sa functioneze intr-un final, pana la oprire. Dar nu mai are viata, si se vor duce in curand.

| sweetphilosophy a răspuns:

Daca beculetul se face portocaliu inseamna ca s-au ars ceva condensatori de pe placa de baza (am patit odata asa si mi i-am schimbat dupa care a mers ca si nou). Cazul asta e cel mai fericit si cel mai comun.
In cel mai rau caz se poate sa se fi ars ceva de pe placa logica a monitorului sau chiar de la lampa.

Ca sa iti dai seama care e problema ar trebui sa il desfaci si sa te uiti care condensatori sunt umflat/explodati si asa stii care trebuie schimbati. Placa logica e cea unde intra cablul pentru imagine si placa de baza e cea unde intra cablul de alimentare.

Asta considerand ca ai monitor lcd/led, daca ai rct mai bine iti iei unul nou direct.

Multa bafta happy

| sweetphilosophy a răspuns (pentru sweetphilosophy):

Am uitat sa adaug. daca ai garantie la el du-l la garantie direct si nu il desface. Daca nu ai, esti liber sa il desfaci si sa depistezi problema.