| rumi36 a întrebat:

Salut TPU! Deţin un laptop Lenovo Thinkpad T460.Prin aprilie-mai 2021 s-a spart si am decis să-l conectez la TV printr-un cablu HDMI.De atunci si pana acum am stat cu el numai conectat la televizor.
Azi dimineata cand am vrut sa il deschid nu se mai deschidea deloc, am verificat dacă încărcătorul este conectat si intr-adevar era conectat.I-am dat reset prin intermediul acelui "pinhole,, de pe spate si intr-un final s-a deschis insa pe televizor se afisase numai "no signal,, si la startup laptopul a emis 2 beepuri si tasta Fn are ledul pornit.(stiu ca exista beep codes sau ceva de genul, am cautat pe google si cica "POST Error,, si sa imi rezolv problema in functie de ce apare pe ecran).
Exista posibilitatea de a-mi rezolva problema fara sa il duc la un service?(sunt minora şi ai mei nu vor da niciun fel de ban)

Ţin să precizez că am avut de-alungul timpului diferite unităţi de calculator iar toate nu s-au mai deschis si lifetime-ul lor a fost de maxim 1 luna jumate. Ultima unitate pe care am avut-o am mutat-o în altă priză dar s-a întâmplat acelasi lucru.M-am interesat si cica problema ar fi de la prize si sa chem un electrician.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1) pentru e elimina problema prizelor, recomand sa testezi laptopul la un vecin, o ruda, o colega, etc
Bineinteles, tot la un dispozitiv cu HDMI.
Daca si in alta locuinta face la fel...

2) ai incercat un "hard reset"?
Scoti cablul de alimentare din laptop,
si deconectezi toate perifericele (imprimanta, stick, inclusiv HDMI-ul); iar daca bateria e detasabila, o scoti (in cazul modelului T460, vad ca bateria e detasabila).

Apesi si tii apasat butonul de pornire al laptopului (sau alt buton/alta combinatie de butoane, daca apare altceva in manualul laptopului) timp de 14-18 secunde.
Reconectezi cablul de alimentare si HDMI-ul(TV-ul).
Insa NU si bateria.
Pornesti normal laptopul.

Daca apare pe ecran "Windows was not shut down normally",
alegi "Start Windows Normally"

Daca apare altceva pe ecran, revino cu detalii, cod de eroare, etc.

In caz ca nu il aveai deja, aici gasesti Manualul de Service al laptopului.
Codurile de eroare le gasesti la pag. 37-40.

https://download.lenovo.com/......896_03.pdf

Ingrijorator e faptul ca nu se specifica nimic despre 2 bipuri scurte, doar unul lung insotit de 2 scurte.

Si acesta indica o eroare la plaa de baza, caz in care nu poti face tu nimic.

INSA: cu sau fara cod de erori, eu iti recomand sa scoti placutele de RAM din sloturi, si sa le introduci din nou, fiecare in slotul celeilalte.
Atentie, orientarea lor in slot trebuie sa ramana neschimbata, pentru ca placile au o despicatura in partea cu contactele, ce imparte placa in 2 parti inegale (chiar daca aparent par egale, pentru ca diferenta e foarte mica).

Vezi pagina 72 din Manualul de Service.
Nu uita sa incepi cu tavita pentru cartela SIM, daca modelul tau are asa ceva, apoi scoti bateria, si la final, desurubezi capacul de pe spatele laptopului cu o surublenita potrivita (sper sa nu necesite vreo surubelnita cu profil special).

2 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Eu sunt electrician electronist calificat cu peste un deceniu de experiență, depinde din ce oraș ești că dacă ești din Bcururești aș putea să mă uit puțin să vedem ce se întâmpă.
Poate că aș putea să îti resuscitez si laptop-ul. probabil.
în general îti recomand să îți cumperi un stabilizator de tensiune cu servomotor în care să întroduci lucrurile mai importante cum ar fi laptop-uri televizoare și orice fel de alt lucru importat valoros care nu ai dori să se strice. înafară de asta ai terminat cu un lucru de utilizat îti recomand să îl scoți din priză cât timp nu îl utilizezi nu doar să îl stingi din soft, pentru că mai nou televizoarele monitoarele imprimatele când sunt stinse de fapt ele sut tot aprinse au curent electric în 80% dintre componetele lor când se prefac că ar fi stinse.

Dacă nu ești din București atunci îti recomand să desfaci laptop-ul să faci filmuleț in timp ce îi dai jos capacele să cauti bateria de bios în general are o mufiță să scoți bateria de bios din placa de bază
apoi să pui o singură memorie ram nu amundouă memoriile
apoi sa scoți cablul care af fi dus la display-ul cel spart din placa de pise
apoi să montezi lucurile la loc și să dai drumu la curent fără bateria înfiptă în placa de piese
apoi laptop-ul va descoperi că nu deține display așa că el va scoate semnalul video prin mufa VGA așa că îți va reapărea imagine pe monitorul extern
apoi oprești curentul desfaci laptop-ul pui bateria de bios la loc în mufa ei
strângi totul la loc ÎNFIGI MONITORUL ÎN LAPTOP CA SĂ ÎL GĂSESCĂ ÎNFIPT IN LAPTOP Atentie monitorul trebuie să fie în priză și pornit în momentul în care aprinzi acum laptop-ul
si laptopul se va aprinde si va găsi monitorul
și comunică cu el se legitimeaza monitorul prin cablul respectiv negociază ceva standarde de comunicare protocoale interne frecvente chestii una alta astea se intâmplă în prima secundă
si până la urmă îti va apărea imagine pe ecramul monitorului
Si apoi te apuci să îti bați la cap părinții să scoată din buzunarul lor 200 lei să îti cumperi un display pentru laptop-ul rescpectiv sau depinde câți ani ai dacă ai peste 16 să te lase să ai un prieten sponsor care să investescă in tine dacă ei nu sunt înstare să învețe o meserie pe care să o presteze cu succes spre a te satisface finaciar

| rumi36 explică (pentru zilog):

Mulţumesc de ajutor.
Am dat CTRL+ALT+DELETE si a mers