| FiReFoXtpu a întrebat:

Eu as vrea sa modez o consola Xbox 360. Nu imi spuneti sa ma duc la un specialist sau sa dau bani sa mi-l modeze cineva. Eu vreau sa stiu cum se modeaza, ca sa mi-l modez eu singur.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Atat de frumos e sa vezi copii care vor sa para interesanti. Nu ai ce sa modezi tu acasa din mai multe motive.
1. Modarea la 360 e de 2 tipuri, lt sau rgh.
2. la lt mai ai sanse acasa, sau ai sanse sa strici ceva. Ideea e ca lt-ul se imparte in alte minim 5 categorii dupa producatorului dvd-rom-ului
3. modarea rgh e mai grea, presupune multe lipiri pe placa de baza. Pe langa faptul ca nu ai experienta, si o poti strica, sculele necesare costa de cel putin 2-3 ori cat modarea la un specialist(el le tine si le foloseste mai des). De asemenea, si aici sunt variante, dupa producatorul placii de baza, dupa model si dupa dashboard.

| FiReFoXtpu explică (pentru sltlp):

Cat ar costa o modare simpla?

| sltlp a răspuns (pentru FiReFoXtpu):

Pai cea mai scumpa modare lt posibila e 350 lei(rulezi jocurile numai de pe dvd-uri), sau cam 250 lei rgh(rulezi jocurile de pe hdd/stick). Si dual-rgh(rgh+trident) cam 350 lei.
Iar cele mai ieftine(depinde de consola, cum ziceam, de dashboard, ca pe unele e mai dificil):
100 LT sau 180 lei rgh.
Cum, ziceam, depinde.