| LeonardTedy a întrebat:

Imi poate explica treptat cineva cum pot transfera spatiu dintr-o partitie oarecare in partitia C. Initial, a avut doar 50 GB, care acum sunt toti ocupati. Mentionez ca am incercat programe (Easus partition master 10.5), insa nu am reusit. Multumesc anticipat happy

15 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Degeaba ai incercat daca iti lipseste priceperea! Asa ca fa rost de niste pricepere!
Vezi ca ai o optiune de extend partition, foloseste-o, ca de aia e acolo!

| LeonardTedy explică (pentru K0sti):

Am eliberat spatiu dintr-o alta partitie, situata langa C. Si, teoretic, ar fi trebuit sa dau click dreapta pe partitia C si sa-mi apara o optiune de modificare a spatiului. In schimb nu aparea nimic, decat o comanda de defragmentare

| TheImpaler a răspuns:

Foloseste paragon partition manager. e mult mai simplu si dureaza cam 10 minute. toata smecheria e ca atunci cand iti cere restart sa nu-I dai "force restart". sa-l lasi sa-si faca treaba.

| HuShEr a răspuns:

Nu iti trebuie programe inutile pentru ca si windows are o chestie numita disk management si dai pe partitia aia mica si dai extend...mare inginerie

| TheImpaler a răspuns (pentru HuShEr):

Pe aia am incercat si eu dar nu merge. depinde si de windows banuiesc.

| HuShEr a răspuns (pentru TheImpaler):

La mine a mers de fiecare data probabil ca ai niste erori pe hdd incearca sa pornesti s.m.a.r.t din bios si vezi ce zice

| TheImpaler a răspuns (pentru HuShEr):

Nu man. pur si simplu imi apare scris gri, nu negru "extend"

| TheImpaler a răspuns (pentru TheImpaler):

Si sa intru in bios la laptopu-asta...mi-e groaza laughing

| HuShEr a răspuns (pentru TheImpaler):

Daca iti apare cu gri probabil ca ai prea multe partitii nu stiu ce sa zic ori cum am mai zis vreo eroare ceva. si stiu cum e faza cu biosu laughing

| TheImpaler a răspuns (pentru HuShEr):

Am doar 3 partitii pe un hard de 1tb

| TheImpaler a răspuns (pentru HuShEr):

Oricum, a mers cu paragon. e mult mai usor decat cu easus

| HuShEr a răspuns (pentru TheImpaler):

Pai pe un hard merg facute doar 3 partitii da nu mai stiu cum e faza. probabil ca de aia nu puteai sa dai extend nu am idee

| PrecizeEveR a răspuns:

De ce nu ai reusit? ai dat pe extend partition la partite? ce ti-a aparut?

| LeonardTedy explică (pentru PrecizeEveR):

Pentru celelalte partitii am putut folosi metoda cu resize. Insa pentru partitia C, nu-mi apare decat o optiune de defragmentare, atat.